YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'in gizli projesi ortaya çıktı
Çin'in gizli projesi ortaya çıktı
17 Nisan 2015 18:59
Çin'in Güney Çin Denizi'nde tartışmalı bir bölgede bulunan mercan kayalıklarındaki bir uçak pisti inşa ettiği ortaya çıktı.

Yayınlanan uydu fotoğraflarında, Çin'in pist inşaatında önemli bir ilerleme kaydettiği görülüyor. Vietnam ve Filipinler başta olmak üzere birçok  Asya ülkesi Çin'e bu projesinden dolayı tepkili. Yayınlanan uydu fotoğrafları, Çin'in Güney Çin Denizi'nde tartışmalı bir bölgede bulunan mercan kayalıklarındaki uçak pisti inşaatında önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

New York Times'da yer alan habere göre, Spratly adalarında, Fiery Cross mercan kayalıklarının kum ve betonla doldurulduğu alanda inşa edilen uçak pistinin 3 kilometrelik bir alana yayıldığı belirtiliyor.

2-398.jpg

Yayınlanan uydu fotoğrafları, Çin'in Güney Çin Denizi'nde tartışmalı bir bölgede bulunan mercan kayalıklarındaki uçak pisti inşaatında önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor. 

Asya ülkeleri tepkili

Çin'in denizi doldurarak yapay kara parçaları oluşturması Asya Pasifik bölgesindeki bazı ülkeler tarafından tepkiyle karşılansa da, Çin'i durdurmaya yetmiyor. Vietnam ve Filipinler başta olmak üzere bazı Asya ülkeleri, Çin'in buradaki faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunuyor. Bazı medya kuruluşları, Çin'in bu pisti askeri amaçla kullanacağını iddia ediyor.

1-836.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler