YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'i karıştıran olay
Çin'i karıştıran olay
07 Aralık 2012 17:56
Çin'de yerel bir parti yetkilisinin 4 eşi ve 10 çocuğu olduğunun anlaşılmasının ardından, tek çocuk politikası uygulanan ülkede bu konu büyük tartışmaya neden oldu.

Çin'in kuzeyindeki Şanşi eyaletinin Tayyüen kentine bağlı Şiaodien bölgesi Şizan köyü ÇKP Köy Meclis Konseyi Eski Başkanı Ci Cünvın'ın, resmi nikah yapmadığı üç eşinden doğan 9 çocuğu nasıl nüfusa kaydettirdiği ülkede büyük tartışma konusu oldu.

Şinhua ajansının haberine göre, son zamanlarda ülkede sanal ortamın bir numaralı gündem maddesi olan olay, bölgede görevlendirilen araştırma komisyonu tarafından doğrulandı.

En büyüğü 21, en küçüğü ise 1 yaşında olmak üzere toplam 10 çocuğu olan parti yetkilisinin, gayrimeşru 9 çocuğuna partideki mevkisel haklarını kötüye kullanarak nüfus kaydı yaptırdığı ifade ediliyor.

43 yaşındaki Ci'nin 9 yıldır yürüttüğü Köy Meclis Konseyi Başkanlığı görevini devrettiği sırada, olağan evrak bilgisi yenileme işlemleri sırada ortaya çıkan hadise, sanal ortamda büyük yankı bulmuştu.


-18'inci Genel Kongre'de delege olarak yer almıştı-


Ülke kanunlarına göre evlilik cüzdanı bulunmayan kişilerin dünyaya getirdiği çocuklara doğum hizmeti ve nüfus belgesi verilmiyor.

Çin'deki sosyal paylaşım sitelerinde yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmaların gün yüzüne çıkmaya başlaması, gelecek adına olumlu gelişmeler olarak nitelendirilirken, yetkiliye verilecek cezanın ne olacağı merakla bekleniyor.

Li Cicün, geçen ay Pekin'de yapılan ve Çin Komünist Partisi'nin yeni lider kadrolarının belirlendiği 18'inci Genel Kongre'ye katılan Şanşi Eyaleti Delege Heyeti'nde yer almıştı.

Olayın gün yüzüne çıkmasının ardından Li'nin halen yürütmekte olduğu Bölge Meclis Konseyi Üyeliği görevi süresiz olarak dondurulmuştu. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler