YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den Uygur Türklerine akıl almaz Suriye oyunu!
Çin’in yıllardır yapamadığı ‘Doğu Türkistanlılar teröristtir’ suçlamasına kanıt oluşturmak için 5 bin Müslüman Uygur’u kaçak yollarla Suriye’deki savaşın içine attığı ortaya çıktı.
Çin'den Uygur Türklerine akıl almaz Suriye oyunu!
29 Haziran 2015 / 00:42 Güncelleme: 29 Haziran 2015 / 11:36

Suriye’de Esad rejimi ile muhalifler arasındaki çatışma 4’üncü yılı geride bırakırken Türkiye üzerinden operasyonlardan bir diğeri de gün yüzüne çıktı. Türkiye’nin Suriye’ye yaptırımına veto uygulayan ABD’nin Türkiye sınırında PKK’ya bağlı PYD’ye devlet kurdurma çabasına şimdi de BM’nin ikinci vetocu daimi üyesi Çin’in  Doğu Türkistan planı eklendi. 

Mart-Haziran arası 4 ayda Hatay ve Kilis’te Suriye’ye geçmek isteyen 400’e yakın Doğu Türkistanlı yakalandı. Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, pasaportu ve hiçbir izin kağıdı  olmayan Doğu Türkistanlıların Çin istihbaratı ile ortak çalışan Türkiye’deki insan kaçakçıları tarafından kandırıldığını söyleyip büyük oyunu deşifre etti.

3 bin km yol gidiyorlar

Çin’de oruç tutmalarına bile izin verilmeyen, sebepsiz yere tutuklanarak büyük cezalara çarptırılan Doğu Türkistanlılar, Çin istihbaratı ve Türkiye’deki uluslararası insan kaçakçılarının başlıca hedefi oldu. Türk güvenlik birimleri son aylarda Suriye sınırından Doğu Türkistanlı 400 kişiyi geçişte yakalarken, büyük oyunu Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Genel Başkanı İsmail Cengiz, “Türkistanlılar, Suriye’ye gidiyor. Uluslararası bir iş birliği var.  İnsanlar iki türlü kandırılıyor. Çin’de zulüm gören daha kentsel yaşamda olan Doğu Türkistanlılara  bundan sonraki hayatını Avrupa’da Batı ülkelerinde geçirmek ister misiniz diye temas kuruluyor.

Köylerde yaşayan ve aşırı dindar olan, her türlü hayat şartından da uzak olan Doğu Türkistanlılar ise, ‘Size Suriye’de yeni bir vatan vaat ediyoruz. ‘Fatura yok, yiyecekleri biz vereceğiz’ deniliyor. Bu insanlar 50’şerli gruplar halinde Çin’in içlerinden 3 bin kilometre mesafeyi hiçbir pasaportları ve belgeleri olmadan Çin güvenlik birimlerine takılmadan geçiyorlar” sözleriyle anlattı. Cengiz konuşmasının devamında “Sonra Kamboçya sınırını da ayın şekilde geçiyorlar.

Burada Çin istihbaratı, Doğu Türkistanlıları ikna eden Uygurlar ve Türkiye’deki uluslararası insan kaçakçıları devrede. Çin, bu gidişe göz yumuyor.Kamboyça ya da Vietnam’a geçenlere orada Türkiye’de uluslararası insan kaçakçılarının temin ettiği pasaportlar veriliyor. Malezya’ya geçiyorlar. Oradan da İstanbul’a geliyorlar. İstanbul’da gelinen yer Zeytinburnu ve Sefaköy. Buradan da Hatay’a götürülüp, onun üzerinden Suriye’ye geçiriliyorlar” şeklinde konuştu.

Uygurlar Türkmenlere karşı

Son dört ayda 400 Doğu Türkistanlının Türkiye tarafından Suriye’ye geçmeden yakalandığını, 4 yılda ise bu yolla Suriye’ye götürülen 5 bin Doğu Türkistanlı olduğunu söyleyen İsmail Cengiz, “5 bin kişi geldi 4 yılda. Bunlar dindar insanlar. Muhaliflere katılanlar oldu. Halep’te ise 500-600 Doğu Türkistanlı grup Esad güçlerinin yanında. Karşılarında ise Bayırbucak Türkmenleri var. Mesafe 300-400 metre. Son aldığımız bilgi bu” dedi

Çin Türkiye’yi suçlayacak

Çin’in amacının Uygurları teröristlikle suçlamak olduğunu anlatan Cengiz, “Nasıl ki Avrupa kendi fanatiklerinden Türkiye’ye gelmelerini sağlayıp sonrasında ise ‘Türkiye, Suriye’ye insan götürüyor’ dediyse aynısını Çin yapacak. ‘Doğu Türkistanlı teröristler Suriye’de terör yaptılar’ diyecek” uyarısında bulundu.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler