YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den Türkiye'ye Uygur Türk'ü tepkisi
Çin'den Türkiye'ye Uygur Türk'ü tepkisi
30 Kasım 2014 21:58
Tayland’da bu yılın başında yakalanan 200 Uygurlu mültecinin çilesi bitmek bilmezken Tayland Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada uyruk teyit işlemlerinin devam ettiği, hem Türkiye hem de Çin ile görüşmeler olduğu belirtildi.

Çin ise Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Uygur Türkleri ile bu kadar yakından ilgilenmesine ve Ankara’nın “Mültecileri Türkiye’ye almak istiyoruz” mesajına üstü kapalı bir tepki verdi.

Yakalanan mülteci Uygurlar konusunda bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, “Bu konu Çin ile Tayland arasında bir mesele ve ‘ilgili ülke’ artık konuya müdahale etmeyi bırakmalıdır” dedi ve yine ülke ismi vermeden ekledi:

“İlgili ülkeden konuya müdahil olmayı hemen bırakmasını, söyledikleri sözlere ve yaptıklarına dikkat etmelerini ve de illegal mülteci aktivitelerini destekleyebilecek yanlış sinyaller göndermemelerini istiyoruz.”

Tayland Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sek Wannamethee ise Uygurlu mültecilerin durumuna bir çözüm bulunması için tüm taraflarla görüşüldüğünü ve bakan Tanasak Patimapragorn’un meslektaşı Çavuşoğlu ile uluslararası bir forumda karşılaştığını söyledi.

Uygurlu mülteciler konusunun görüşülüp görüşülmediği hakkında bir bilgi verilmezken Tayland medyasında Çavuşoğlu’nun “Eğer o insanlar Çin’e geri gönderilirlerse, ölümle karşı karşıya gelebilirler” sözüne vurgu yapıldı.

300 uygur Türkü kurşuna dizilebilir haberi için tıklayın

 

DHA

21:27
 // yeni turkiye
Bir an once soydaslarimizi kurtarmaliyiz.Hala ne diye bekliyoruz.Nufus mudurlugu bu kisilere Turk Kimligi cikartarak bizim vatandasimiz yapilmalidir....
30 Kasım 2014 21:27
16:52
 // yakup turkdogan
Cin.in simarikligina hukuk tanmazligina T.C hukumeti boyun egmeyecekdir mutlaka bu kardeslerimize sahip cikacakdir sahip cikmazsa tarihi bir hata yapmis olur...
30 Kasım 2014 16:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler