YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den Mısır'a mesaj...
Çin'den Mısır'a mesaj...
12 Şubat 2011 09:17
Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in istifasının ardından yeni gelişmeler yaşanıyor...
İşte dakika dakika Mısır'da yaşananlar...

07.12: ÇİN İSTİKRAR TEMENNİ ETTİ

Çin yönetimi, Mısır lideri Hüsnü Mübarek'in istifasının ardından bu ülke ilgili istikrar temennisinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Çin'in, Mısır'da yaşanan son gelişmelerin, ülkede istikrarın ve sosyal düzenin en kısa sürede yeniden sağlanmasına yardımcı olmasını umduğu" belirtildi.

Resmi China Daily gazetesinin başyazısında ise Mısır'ın bölgedeki stratejik önemine işaret edilerek, bu ülkenin istikrarının tüm bölgeyi ilgilendirdiği ve durumun kötüleşmesinin yalnızca 80 milyon Mısırlı için kabus olmakla kalmayıp bölgenin barış ve istikrarını tehdit edeceği kaydedildi.

Mısır'daki gelişmelerin Filistin-İsrail görüşmelerini de etkileyeceği ifade edilen başyazıda, Mısır'da olanların bu ülkenin iç işi olduğu ve dış müdahale olmadan çözülmesi gerektiği savunuldu. Başyazıda, dış müdahalenin Mısır halkına yarar sağlamayacağı, bu ülkedeki yabancı etkisini ve çıkarlarını genişleteceği ileri sürüldü.

Mısır'daki gösterilere, esas olarak gıda fiyatlarındaki yükselişin ve işsizliğin artmasının yol açtığı görüşünün yer aldığı başyazıda, yiyecek sorununun öne çıkarılmasının halka daha büyük acılar getirecek siyasi istikrarsızlığı tetikleyeceği düşüncesi aktarıldı. (AA)
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler