YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den İsrail'e soğuk duş!
Gazze'deki durumu değerlendirmek üzere dün yapılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında, Çin'den İsrail'e adeta tepki yağdı.
Çin'den İsrail'e soğuk duş!
19 Temmuz 2014 / 16:10 Güncelleme: 19 Temmuz 2014 / 16:14

Toplantıda söz alan Çin Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, uluslararası çağrılara rağmen İsrail'in havadan büyük çaplı bombardıman yürüttüğünü ve karadan işgal başlattığını, bu durumun çocuk ve kadınlar dahil olmak üzere ağır sivil can kayıplarına yol açtığını kaydetti.

Güç suistimalini kınıyoruz

Konuşmasında İsrail'i önce örtülü olarak hedef alan Daimi Temsilci Liu, "Çin, güç suistimalini kınar ve her ne mazeretle olursa olsun sivil can kayıplarına yol açan eylemleri kabul edilemez bulur" ifadesini kullandı.

Abluka kaldırılmalı

Kuvvet kullanımına karşı çıktıklarını belirten Liu Jieyi, "Güç, sorunları çözmek yerine daha fazla kan dökülmesine ve nefrete yol açar" diyerek, şunları söyledi:

“Tarafları; bir an önce ateşkes yapmaya, Gazze'deki kara birliklerini derhal çekmeye, Gazze'ye ablukayı tamamen kaldırmaya ve yerel halkın sefaletini hafifletmek üzere uluslararası yardımlara izin vermeye çağırıyoruz."

İsrail proaktif davranmalı

Daha sonra açıkça İsrail'in adını kullanan Liu Jieyi, "Dominant güç olarak, İsrail proaktif davranmalı ve barış görüşmeleri için gerekli koşulları yaratmalıdır." şeklinde konuştu.

BM'nin beş daimi üyesinden biri olan Çin'in temsilcisi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu aşamada elzem olan, İsrail ve Filistin taraflarının uluslararası toplumun ateşkes girişimine olumlu yanıt vererek derhal ateşkes gerçekleştirmesi ve kara harekatı ya da roket fırlatma gibi gerilimi tırmandıracak eylemlerden kaçınmasıdır.”

Filistin devleti kurulmalı

Liu Jieyi, konuşmasını Çin'in Filistin politikasını yineleyerek şöyle tamamladı:

"Filistin halkının tam egemenliğe haiz, başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırlarına dayalı bağımsız bir Filistin devleti kurma çabalarını destekliyoruz. Filistin'in BM ve diğer uluslararası kuruluşlara kabulünden yanayız."

 

DHA

02:37
 // KADİM DOST'A NE OLDU
''Türkiye İyrrmeniyler'le eleşki qurmasin'' diyen Azerbaycan; öldü mü, kaldı mı... Bu aralar hiç sesi çıkmıyor. Ne zaman İsrail kudursa, Azerbeycan'ı haritadan bile göremiyoruz. Neden aceb?...
20 Temmuz 2014 02:37
01:12
 // Mehmet
O kadar musluman gecinen ulke var, bizim basbakan ve hukumet haricinde sesi cikan yok! Bak sen su çin'liye!!! Allah'im hidayet versin su adama da musluman olsun keskem! Birde biz musluman gecinenlere akil fikir versin! Amin...
20 Temmuz 2014 01:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler