YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den gövde gösterisi
Asya Pasifik bölgesindeki güç savaşlarının arttığı bir dönemde Çin'in ilk uçak gemisine savaş uçaklarını başarıyla indirmesi Çin'de büyük sevinçle karşılandı.
Çin'den gövde gösterisi
26 Kasım 2012 / 15:35 Güncelleme: 26 Kasım 2012 / 15:35

Çin'in ilk uçak gemisi Liaoning (eski adı Varyag) , yerli savaş uçaklarının ilk defa başarıyla gerçekleştirdiği iniş kalkışla gövde gösterisi yaptı.

Çin medyasının büyük bir gururla bahsettiği bu olay, ülkede büyük heyecan uyandırdı. Devlet televizyonu CCTV'nin haberine göre, adını aldığı Liaoning eyaletin Dalian limanından ayrılmasının ardından uçak gemisine dün öğle saatlerinde savaş uçakları başarılı iniş gerçekleştirdi. Geminin sefere çıkması, Çin ile Japonya arasındaki tartışmalı adalar sorununun devam ettiği bir döneme denk geliyor. Gemi, Çin donanmasına 25 Eylül'de resmen katılmasının ardından 13 Ekim'de Liaoning ismiyle ilk kez suya açılmıştı. Liaoning, şu ana kadar yüzden fazla test programı ve deneme gerçekleştirdi.

PİLOTLAR GÜVEN VERDİ

Çin medyasına göre, 300 metrelik piste sahip uçak gemisinde Çin yapımı J-15 savaş uçakları ilk kez başarılı iniş gerçekleştirdi.  Çinli uzmanlar uçak gemisinde en zor olanın uçakların iniş kalkışları olduğunu belirtiyor. Dünkü başarıyla birlikte artık Çin'in uçak gemisine uçak indirip kaldırma yeteneğine sahip olduğu, pilotların her türlü olumsuz şartlarda uçak gemisinin pistine inme adına ilk adımı attığı da kaydediliyor.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından Ukrayna'nın sahip olduğu gemi, 1998 yılında açık artırmayla "eğlence amaçlı" Çin'e satılmıştı. Dümensiz ve motorsuz olarak Ekim 2001'de Türkiye boğazlarından geçen geminin yenilenme projesine 2002'de başlanmıştı. Uçak gemisi 10 Ağustos'ta ülkenin kuzeydoğusundaki Dalian limanından suya indirilmişti. Kuznetsov sınıfına ait ve gelişmiş radar, füze ve silah sistemleriyle donatılan uçak gemisi 306,5 metre uzunluğunda ve 72 metre genişliğinde.

ÇİN'İN SAVAŞ UÇAKLARI DAHA YETENEKLİ

Liaoning, Çin'in ilk nesil savaş uçağı J-15, deniz eğitim uçağı JT-9 ve Z-8 tipi helikopter gibi unsurları da taşıyabiliyor. J-15 uçakları çok yönlü anti-gemi, havadan havaya ve havadan karaya füzelerin yanı sıra, hassas güdümlü bomba da taşıyabiliyor. Çin'in askeri uzmanları, J-15'in Rusya'nın Su-33, Amerika'nın ise F-18 jetlerine göre daha kapsamlı yeteneğe sahip olduğunu tahmin ediyor. Ancak Batılı uzmanlar J-15'i fazla tehdit edici bulmuyor.

Yeniden inşa edilerek, Eylül ayında Çin donanmasına teslim edilen uçak gemisinin, Çin'in sorunlu deniz sınırları ve sahillerini koruma adına elini oldukça güçlendireceği belirtiliyor. Pekin yönetimi, Güney Çin Denizi'ndeki adalar nedeniyle Filipinler, Vietnam, Tayvan ve Japonya ile kriz yaşıyor. Son dönemde Japonya ile yaşanan tartışmalı adalar krizi iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmişti.

Gemi, yaklaşık 4 sene sürecek deneme sürüşlerinin ardından tam operasyonel olarak kullanılacak. Çin böylelikle dünyada ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya, Hindistan, Brezilya ve Tayland'ın ardından uçak gemisine sahip 10. ülke oluyor. Söz konusu ülkelere ait toplam 21 aktif uçak gemisi bulunuyor. Cihan

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler