YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den daha çok turist bekliyoruz
Çin'den daha çok turist bekliyoruz
27 Ocak 2010 13:49
Jiechi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, her iki 2 ülkeyi de ilgilendiren uluslararası meselelerde fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çin'den daha çok turist gelmesi için Pekin ve Şangay'a her gün uçak seferleri yapılması konusunda Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile birlikte çalışma kararı aldıklarını açıkladı. Bakan Yang Jiechi ise Türkiye için, "Bölgenin ve dünyanın barışı için çok büyük katkılarda bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile sabah saatlerinde Çırağan Sarayı'nda ikili görüşme yaptı. Görüşmenin ardından Davutoğlu ve Jiechi ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, 3 gündür Türkiye'de bulunan Yang Jiechi ile kapsamlı görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, Türkiye ile Çin arasında her alanda ve düzeyde çok büyük işbirliği imkanlarının bulunduğu vurguladı. "Küresel alanda, bölgesel işbirliği ve ikili ilişkilerde ortak bir stratejik perspektif oluşturmalıyız" diyen Davutoğlu,

"G20'nin aktif iki ülkesi olarak küresel ekonomik sisteme birlikte çok büyük katkılar yapacağımızı düşünüyoruz. Çok köklü kültürel ve medeniyet iklimine sahip iki büyük ulus olarak insanlık kültürüne birlikte büyük katkılar yapabileceğimizi düşünüyoruz" diye konuştu.

Türkiye ve Çin hükümetlerinin, Avrasya ölçeğinde bütün bölgesel konularda ortak istişare mekanizmaları, Afganistan, Orta Doğu, Irak ve Avrasya ölçeğindeki diğer konularda yakın işbirliği içinde olacaklarını kaydeden Davutoğlu, "Bakanlıklarımız bu çerçevede ortak çalışma grubu kararı vermiştir" dedi. Bakan Davutoğlu, kapsamlı bir stratejik çalışma grubu oluşturma talimatı verdiklerini ifade ederek, "İlk fırsatta bu çalışmaya hayatı geçireceğiz. Ayrıca ikili alanlarda da son zamanda üst düzey ziyaretler arttı.

Ulaştırma ve enerji politikalarını ele aldık. Enerji alanında yaptığımız işbirliği çerçevelerini gözden geçirdik" şeklinde konuştu.

Bakan Ahmet Davutoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yang Jiechi yaptıkları görüşmede iki ülkenin ekonomik alanda ve dış ticaret açığının kapanması konularını ele aldıklarını kaydetti. "Çin'den köklü kültürümüzü tanımak üzere bundan sonra daha da çok turist geleceğini tahmin ediyoruz" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu;

"Çin ve Türkiye arasındaki uçuşların artırılması, Pekin'e, Şangay'a her gün seferler yapılması konusunda birlikte çalışma kararı verdik. Finansal sistemlerimizin ilişkilerimizin artırılması ve bir Çin bankasının Türkiye'de şube açması konusunda bundan sonra adım atılmasına karar verdik. Siyasal temaslar, ekonomik ve kültürel ilişkiler bundan sonra daha da artarak devam edecek. Sincan Uygur Özerk bölgesindeki Uygur kökenli Çin vatandaşların Türkiye ile Çin arasında bir dostluk köprüsü oluşturduğunu bir kez daha teyit ettik. Çin'in kültürel alanda yapacağı her çalışmaya Türkiye olarak katkı sunacağımızı söyledik. Çok kapsamlı görüşmeler yaptık ve ciddi kararlar aldık. En kısa zamanda Çin'i ziyaret etmek istediğimi bir kez daha teyit etmek istiyorum."

Çin'in Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Türkiye'yi ziyaret ettiğini kaydeden Yang Jiechi ise Bakan Davutoğlu ile her iki tarafı da ilgilendiren konularda çok kapsamlı ilişkilerde bulunduklarını söyledi. Jiechi, iki ülkenin de çok kapsamlı bir medeniyete sahip olduklarını ifade ederek, "Çin ve Türkiye'nin resmi diplomasi ilişkilerinin kurulmasından bu yana 39 yıl geçti ve ilişkiler git gide gelişiyor. Türkiye'nin Çin politikasını benimsemesini takdirle karşılıyoruz. Bizim uzun vadeli ikili ilişkileri benimsememiz lazım. Bizim Başbakanımız, Erdoğan'ın davetini memnuniyetle kabul ediyor ve Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacaktır. Bundan sonra liderlerimiz Türkiye'yi ziyaret edecek ve ilgili bakanlar da gelecektir. Aynı zamanda Türkiye'den de bize ziyaretler bekliyor, Türk yetkilileri Çin'e davet ediyoruz" dedi.

Bakan Jiechi, iki ülke arasında ticaret ve işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Biz Türk tarafı ile birlikte her alandaki işbirliğini daha yüksek düzeye taşımayı arzuluyoruz. Birlikte tedbir alarak, kültür, turizm alanında iletişim ve temasları geliştireceğiz. Çin-Türkiye ilişkilerinin ilerletmenin zamanı geldi. İkili ilişkilerimizin çok kapsamlı bir aşamaya geleceğine inanıyoruz. Biz uluslar arası ve bölgesel konularda çok kapsamlı bir görüşme yaptık. Bu konularda benzer tutumlarımız var. Bundan sonra birlikte çalışıp bu konuların adil bir şekilde çözümlenmesini sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun sorduğu, "Acaba Türkiye ve Çin bundan sonra yeni bir sayfa mı açıyor, daha hangi alanlarda işbirliği yapılacak" sorusuna ise Bakan Jiechi şöyle yanıt verdi;

"Bu sefer ki ziyaretimin ilk durağı olarak Türkiye'yi seçtim. Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulundum. Türkiye dünyada ve bölgesinde çok önemli etkilere sahiptir. Bölgenin ve dünyanın barışı için çok büyük katkılarda bulunmuştur. Küresel mali krizle mücadele, iklim değişikliği ile mücadele de benzer fikirlerimiz var. Çin hükümeti olarak Türkiye ile olan işbirliğinin gelişmesine büyük önem veriyoruz. 21. yüzyılda ve bundan sonraki yüzyıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerde gelişme olacak."

Jiechi, "BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a yönelik yaptırım kararı söz konusu olursa ülkenizin tavrı ne olacak?" sorusu üzerine, "Biz ilk önce kesinlikle uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesini destekliyoruz. Biz mutlaka diplomatik yollardan bu sorunun çözülmesi lazım. Ancak bu şekilde bölgenin halklarının ortak iradesi barışı için faydalı olacaktır. Bundan önceki dönemlerdeki görüşmeler çok önemlidir. Bundan sonra biz var olan gücümüzle görüşmeleri devam ettirmeyi teşvik ediyoruz. İran nükleer sorununun barış ve diplomasi yoluyla çözülmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Çin tarafı olarak yine de çalışmalarımız devam edecek ve ilgili tarafın durumu iyi değerlendirip kendilerinin de çaba harcamasını bekliyoruz" dedi.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler