YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de Türk Özerk Bölgesi kurulacak
Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti Urumçi'de Türkiye Sanayi Bölgesi kurulacak.
Çin'de Türk Özerk Bölgesi kurulacak
03 Mayıs 2011 / 07:58 Güncelleme: 03 Mayıs 2011 / 08:04

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Türkiye Dış Ticaret Müsteşarlığından bir heyetin Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Müdürlüğüyle Urumçi'de kısa bir süre önce mutabakat zaptı imzaladığı kaydedildi.

Mutabakat zaptında Sincan Uygur Özerk Bölgesinde kurulacak sanayi bölgesinde Türk işletmelerinin yatırım yapmasına teşvik edileceği belirtilirken, sanayi bölgesinin taraflar açısından bir platform olarak görüldüğü ve bölgede çok yönlü ekonomik ve ticari işbirliğini güçlendireceği ifade edildi.

İki tarafın ortak çalışma grubu kurmasıyla düzenli toplantılar yapılacağı kaydedilen haberde, sanayi bölgesinin kurulması için fizibilite çalışmasının yanı sıra tarafları ilgilendiren işbirliği imkanlarının görüşüleceği belirtildi.

Urumçi Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi ve Ganbaoçuan Sanayi Bölgesini ziyaret ettiği ifade edilen heyetin, kurulması planlanan bölgenin alanıyla ilgili koşulları araştırdığı bildirildi.

Türk heyeti temasları sırasında gelişme planı, maliyet ve teşvik politikaları gibi konuları Çinli yetkililerle görüştü. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler