YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de tehlikeli hava kirliliği
Çin'de tehlikeli hava kirliliği
19 Şubat 2013 09:48
Çin'de tehlikeli boyutlara tırmanan hava kirliliğinin Japonya'yı da tehdit etmesi üzerine Çevre Bakanlığı harekete geçti.

Japonya'da yayın yapan Fuji televizyonu bakanlığın metrekareye düşen sağlığa zararlı partikül oranının 35 mikrograma yükselmesi halinde insanların dışarıya çıkmaması gibi uyarılar vermeye hazırlandığını kaydetti. Ayrıca bakanlık, evlerde klimaların da kullanılmamasını tavsiye edecek. Bakanlık, kalp ve akciğer hastaları için ayrı bir uyarı listesi de hazırlayacak.

Çin'in başkenti Pekin'de metrekareye düşen sağlığa zararlı partikül oranı (PM 2.5) ocak ayı sonunda 500'ün üzerine çıkmıştı. Bu oran daha sonra 900'e kadar yükselmişti. Çin'den ada ülkesine doğru esen rüzgarlar kirli havayı Japonya'nın Fukuoka, Saga ve Toyama eyaletlerinde de taşımıştı. Bu ay başında yaşanan gelişme yüzünden halk bilgi almak için Çevre Bakanlığı'nın internet sitesine yüklenmiş, bakanlık ise endişeye gerek olmadığı açıklaması yapmak zorunda kalmıştı. Ancak bakanlığın sitesine girmek isteyen insanların sayısı hala yüksek. Çevre Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Geçen haftadan beri kirlilik raporlarına ulaşmak imkansız. Telefonlar da sürekli çalıyor." dedi.

 

CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler