YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de tayfun can aldı
Çin'de tayfun can aldı
09 Ağustos 2015 16:05
Çin'in doğu kesimlerinde etkili olan Soudelor tayfununda 9 kişi öldü, 3 kişi kayboldu.

Çin'in doğu kesimlerinde etkili olan tayfun nedeniyle 9 kişinin öldüğü bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin doğusundaki Cıciang eyaletinin Vıncou kentinde tayfun nedeniyle meydana gelen sel ve göçükte şu ana kadar 9 kişinin hayatını kaybettiği ve 3 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

Turuncu alarmın verildiği Cıciang eyaletinde yaklaşık 222 bin kişinin tayfundan olumsuz etkilendiği ifade edilirken, son yüzyılın en şiddetli yağışı ve eyalette tayfundan dolayı doğrudan ekonomik kaybın 248 milyon yüen (yaklaşık 40 milyon dolar) olduğu açıklandı.

Tayfunun şiddetinin yoğun hissedildiği doğu kesimlerde yüzbinlerce insan güvenliye bölgeye tahliye olurken, 2 milyondan fazla kişinin elektrik sıkıntısı çektiği ifade edildi.

Öte yandan, ülkenin doğu bölgesinde üç havaalanın kapatılarak 530 uçak seferinin iptalinin yanı sıra 191 tren seferinin iptal edildiği ve altı otoyolun ulaşıma kapandığı kaydedildi.

Soudelor tayfunu, iki gün önce Tayvan'da etkili olmuş ve hızla Çin'e yaklaşmaya başlamıştı. Tayfun, Tayvan'da 6 kişinin ölümüne ve 100'den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Çin'de hava uyarı sistemi, "mavi, sarı, turuncu ve en üst düzeyde kırmızı" olmak üzere dört aşamadan oluşuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler