YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de radyasyon belirtisi
Çin'de radyasyon belirtisi
29 Mart 2011 08:48
Çin sahillerinde düşük seviyede radyasyon tespit edildiği fakat insan sağlığı ve çevreye zarar verecek boyutta olmadığı açıklandı.

Çinli yetkililer, başta Şanghay olmak üzere güneydoğu sahillerinde "oldukça düşük seviyelerde" radyasyon tespit edildiğini, ancak bunun insan sağlığı ve çevreye zararlı olmadığını açıkladı.

Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, hükümet, Japonya'daki Fukişima nükleer santralindeki sızıntının Çin'de insan sağlığına ve çevreye şimdiye kadar etkisi olmadığını bildirdi.

Çin Milli Nükleer Acil Durum Koordinasyon Kurulu, "Çin'in sahil kesimlerinde havada oldukça düşük seviyede radyoaktif madde olduğunu" belirtti.

Şanghay Çevre Koruma İdaresi mühendislerinden Su Guodong, devletin ilgili kuruluşlarıyla birlikte sonuçları sürekli izlediklerini kaydederek, şu anda bir önlem almaya gerek olmadığını ifade etti.

Şanghay Gıda ve İlaç İdaresi de hiçbir gıdada radyasyon tespit edilmediğini, yetkililerin restoran, market ve manavlarda devamlı tetkikler yaptığını ve örnekler alarak, incelemelere devam ettiğini açıkladı.

Çin'de iki gün önce kuzeydoğuda bulunan Heylongciang eyaletinde düşük oranda iyot-131 tespit edilmiş ve bu oranın insan sağlığına zararlı olmadığı belirtilmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler