YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de ölü sayısının 500 olabileceği iddia ediliyor
Müslüman Uygur Türkleri'ne katliam
Çin'de ölü sayısının 500 olabileceği iddia ediliyor
07 Temmuz 2009 / 07:47 Güncelleme: 07 Temmuz 2009 / 00:00

Çin yönetimi yıllardır baskı uyguladığı ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk bölgesinde katliam başlattı. Yıllardır baskılara maruz kalan Müslüman Uygur Türkleri önceki akşam isyan edince olaylar patlak verdi. Sokaklara dökülen Uygur Türkleri ile Han Çinlileri arasında çatışma çıktı. Uygurlara müdahale eden polis, kalabalığın üzerine rastegele ateş açınca 156 kişinin öldüğü, 828 kişinin de yaralandığı açıklandı. Bazı kaynaklar ölü sayısının 500 olduğunu iddia etti


Çin yönetiminin, ülkenin kuzeybatısındaki Doğu Türkistan olarak bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yıllardır sürdürdüğü baskı, önceki akşam çatışmaya dönüştü. Baskılara daha fazla dayanamayan Urumçili Türkler isyan etti. Sokaklara dökülen Uygur Türkleriyle polis arasında çıkan çatışmalarda 156 kişi öldü, 828 kişi de yaralandı. Ölü sayısının 500 civarında olabileceği iddia ediliyor. Çatışmaların bölgenin kuzeybatısında yer alan Kaşgar kentine de sıçradığı öne sürüldü. Doğu Türkistan'da baskılara karşı sokağa dökülen Uygur halkına silahla karşılık veren Çin hükümeti bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti. Pekin yönetimi, bölgenin dış dünyayla ve yerel bölgelerle internet ve telefon bağlantısını kesti.


POLİS RASTGELE ATEŞ AÇTI


Geçtiğimiz gün birkaç yüz Uygur Türkü'nün protesto eylemiyle başlayan olaylara, kısa sürede bini aşkın kişi katıldı. Çin haber ajansı göstericilerin bıçak, tuğla ve sopalarla yoldan geçen Çinliler'e saldırdıklarını, taşıtları ve binaları ateşe verdiklerini duyurdu. Uygur Türkleri ise, barışçıl protesto gösterilerinin polisin sert müdahalesinin ardından büyüdüğünü belirterek, polisin göstericilerin üzerine rastgele ateş açtığını kaydetti. Sincan yönetimi ise ayrılıkçı Uygurları suçlayarak, bölgede çoğunluk olan Hanlara saldırılar düzenlediklerini öne sürdü. Söz konusu olaylara, 26 Haziran'da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında Uygur Türklerinin Çinli kızlara tecavüz ettikleri iddiasının ardından Han ve Uygur işçiler arasında meydana gelen bir kavganın neden olduğu öne sürülüyor. Olayların temelinde Çin medyasının provakasyonu sonucu ortaya atılan tecavüz iddiasının yer aldığı belirtiliyor.


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI


Gösterilerin ardından, büyük şehirlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı bölgedeki Urumçi, Kaşgar, Aksu ve Yining şehirlerinde güvenlik tedbirlerinin artırıldığı ayrıca halkın internet erişiminin engellendiği belirtildi. Yining ve Kaşgar şehirleri ile telefon bağlantısının da yapılamadığı gelen haberler arasında yer alıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler