YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de Kaplan Yılı coşkusu
Çin'de Kaplan Yılı coşkusu
14 Şubat 2010 09:45
Çinliler geleneksel ay takvimine göre dün gece Kaplan Yılına, havai fişeklerle girdi.

Çin'de yeni yılı tüm ailenin birlikte karşılaması yıllardan beri süregelen bir gelenek. Havai fişek sesinin ise kötülükleri kovacağına inanılıyor.
 

Başkent Pekin'de halk geç saatlere kadar havai fişek patlatırken itfaiye, polis ve sağlık birimleri herhangi bir kaza olasılığına karşı hazır bekledi.
 

Çin liderleri ise Bahar Bayramı da denilen bu en önemli gelenek öncesi, toplumun çeşitli kesimlerini ziyaret etti. Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, Fucien eyaletinin Çangcou şehrine giderek Tayvanlı işadamlarıyla bayramlaştı.
 

Çin Uluslararası Radyosu'nun bildirdiğine göre, Tayvan Boğazı'nın iki yakası arasında görüşmeleri sürdürülen Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması'nın, iki taraf arasındaki ekonomik işbirliğini pekiştirerek karşılıklı yararı ve ortak kazancı sağlayacağını belirten Hu, ''Görüşme sürecinde Tayvanlı vatandaşların, özellikle Tayvanlı köylülerin çıkarlarını dikkate alacaklarını'' söyledi.
 

Başbakan Ven Ciabao da ülkenin güneybatı kesiminde yer alan Guangşi Cuang Özerk Bölgesi'nde kuraklık afetinden etkilenenleri evlerinde ziyaret etti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler