YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de geleceğin liderleri belirlendi
Çin'de geleceğin liderleri belirlendi
15 Kasım 2012 10:11
Çin siyasi tarihinin en önemli kongrelerinden olan Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nin ardından ÇKP Merkez Komitesi; Devlet Başkanı Yardımcısı Şi Cinping'i ÇKP Genel Sekreteri olarak seçti.

Başkent Pekin'de Büyük Halk Salonu'da gerçekleştirilen toplantıda ÇKP Merkez Komitesi üyelerince partinin merkez komitesi daimi üyeleri (politbüro) belirlendi.

ÇKP'nin yeni yönetiminin kamuoyuna ilan edildiği basın toplantısına katılan AA muhabiri, politbüro daimi üyelerinin sayısının 9'dan 7'ye düşürüldüğünü bildirdi.

Politbüro daimi üyeleri arasında yeni ÇKP Genel Sekreteri Şi Cinping'in yanı sıra Li Kıçiang, Cang Dıciang, Yu Cıngşıng, Liu Yunşan, Van Çişan ve Cang Gaoli yeni üyeler olarak belirlendi.

Eski politbüro daimi üyelerinden 7'sinin yaş haddinden, 2'sinin ise iki dönem üst üste üye oldukları için görevlerini ''gençlere devrettiği'' ifade ediliyor.

Zira, Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, dün kongrenin kapanışında yaptığı konuşmada bu durumun sinyalini vererek, ''Yaşlı lider ile genç liderler yer değiştirdi'' diye konuşmuştu.

Çin'de yeni yöneticilerin açıklandığı toplantıda konuşan ve üyeleri tanıtan Şi Cinping, ''Çin'in dünyayı, dünyanın da Çin'i daha iyi anlamasına ihtiyaç var'' diye konuştu. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler