YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de dünyanın en büyük iç göç hareketi başladı
Çin'de dünyanın en büyük iç göç hareketi başladı
16 Ocak 2014 10:21
Çin'de dünyanın en büyük iç göç hareketi olarak bilinen, 40 gün sürecek "Çin Yeni Yılı" tatili seyahat trafiği başladı.


Hayvan takvimine göre 31 Ocak'ta "at yılı"na girilecek ülkede, 16 Ocak ile 24 Şubat arasında 3 milyar 600 milyon yurtiçi seyahati yapılması bekleniyor.

Çuncie (Bahar Bayramı) tatili boyunca geçen yıla oranla 200 milyon daha fazla seyahat yapılmasının beklendiği aktarılıyor.

Çin Demiryolu Bakanlığı, bu sene bilet taleplerinin karşılanmasında halen zorluklar olduğunu açıkladı. Fiyatlarda bu süre boyunca zam yapılmayacağı vurgulanırken, satın alma işlemlerinde "karaborsanın önüne geçmek için gerçek kimlik bilgilerinin ibrazının" zorunlu olduğu belirtildi.

Çin Demiryolu İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hu Yadong, Bahar Bayramı seyahat takvimi süresince yaklaşık 258 milyon kişinin tren kullanacağını kaydetti.

Ülkede yoğun seyahat hareketi düşünülerek yapılan ek takviye seferlerle beraber 860 bin otobüs, 210 bin gemi ve 120 bin yolcu uçağı hizmet verecek.

Seyahatlerde en çok tercih edilecek demiryolu ulaşımı için ise 300 aracın daha aktif kullanıma sunulması ile ülke genelinde günde ortalama 2 bin 667 tren seferi yapılacağı aktarıldı.

Yeni yıla tüm aile üyeleriyle girmenin en önemli geleneklerden biri olduğu Çin'de bu gelenek, dünyanın en büyük iç göç hareketine yol açıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'de bahar bayramı dolayısıyla tüm ülkeyi büyük bir telaş kaplarken, köylerden ve kasabalardan şehir merkezlerine çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, geride bıraktıkları ailelerini ziyaret amacıyla memleketlerine gitmeye başlıyor. Ülkedeki havalimanlarından tren istasyonlarına kadar birçok seyahat noktası büyük kalabalıklarla doluyor.

Çin'de resmi bahar bayramı tatili, 31 Ocak'ta başlayacak ve 7 gün sürecek. Ancak halk, bayram hazırlıkları ile akraba ve dost ziyaretleri için tatil öncesi ve sonrasında ek izinler alarak genellikle bu süreyi uzatıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler