YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'de başörtüsüne çizgi film sansürü
Çin'de başörtüsüne çizgi film sansürü
01 Temmuz 2015 16:14
Başını örten ve kapalı siyah bir kıyafet giyen Çinli oyuncunun görüntüleri, programın yapımcıları tarafından çizgi film efektleriyle sansürlenerek yayınlandı.

43 yaşındaki Çinli oyuncu Ning Jing, Çin'in Hunan Televizyonu'nda katıldığı Divalar Yolda adlı programın Dubai’deki çekimlerinde yerel kıyafetler giydi. Başını örten ve kapalı siyah bir kıyafet giyen Jing, programın yapımcıları tarafından çizgi film efektleriyle sansürlenerek yayınlandı.

Hunan TV sözcüsü, “giysilerin dini çağrışımlar yaptığını ve programın devlet tarafından yayından kaldırılmaması için görüntülerin montajlandığını” söyledi ancak neden böyle bir yöntem seçtiklerini belirtmedi.

Çin’in tanınmış oyuncularından olan Ning, Müslüman olmadığı hâlde giysileri nedeniyle sansüre maruz kaldı.

Program boyunca sesi açıkça duyulan Ning’in ayakta göründüğü sahnelerde dev bir kaktüsle oyuncuyu örten yapımcılar, arabada oturduğu sahnelerde ise Ning’e pembe bir kask giydirdi. Hatta bir sahnede meşhur çizgi film Dragon Ball serisinden saç modelleri dahi sansürlemede kullanıldı.

Sincan’da giysi yasağı

Çin’de Ocak ayından itibaren, Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kamu alanlarında yüzü tamamen kapatan örtü veya çarşaf giyilmesi, “aşırı dinciliğin yayılmasına önlem” olarak yasaklandı.

Sosyal medyadan tepkiler

Bölümün yayınlanmasının ardından, Çin’in Twitter’ı olarak bilinen mikroblog paylaşım sitesi Weibo’da #NingjingBlurred etiketi paylaşım rekoru kırdı. Pazar akşamı 30 milyon kullanıcı bu konuda konuştu.

ning-dbz.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler