YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin uçak gemisi Suriye'de iddiası
Çin uçak gemisi Suriye'de iddiası
28 Eylül 2015 02:56
İsrail Debkafile haber sitesinin iddiasına göre Çin Devlet Başkanı ABD'de Obama ile görüşme yaparken aynı saatlerde Çin'e ait bir uçak gemisi Suriye'nin Tartus limanına yanaştı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül tarihinde Moskova'da yaptıkları program dışı görüşmeden bir gün sonra 22 Eylül'de Çin'e ait bir uçak gemisisinin Süveyş kanalından geçiş yaptığı bildirildi.

Debkafile haber sitesinin askeri kaynaklara dayandırdığı bilgilerde Liaoning-CV-16 tipi uçak gemisinin Suriye'ye destek veren Rusya'nın bölgedeki askeri gücünü artırmak için uzun süre limanda kalacağı iddia edildi.

Haberde Çin'in, Suriye'nin Lazkiye limanında konuşlanan Rus hava üssüne J-15 Flying Shark jetleri ile birlikte bine yakın deniz piyadesini de Suriye’de göndereceğini ileri sürdü. Suriye'de savaşan Çeçen ve Kafkasların Rusya'ya geri dönmesini Putin istemezken aynı şekilde Şi Cinping'in de Uygur'ların geri dönmesini istemiyor denildi.

Güney Çin Denizindeki Çin'in inşa ettiği yapay adalar konusunda, büyük tepki gösteren ABD'li yetkililer karşısında Çin'in en büyük müttefiki olarak yanında yine Rusya bulunuyor.

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler