YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin, Sarı Deniz'de devreye girdi
Çin, Sarı Deniz'de devreye girdi
28 Kasım 2010 15:25
Çin heyeti, geçtiğimiz günlerde Sarı Deniz'de yaşanan çatışmalar ve ABD ile düzenlenen ortak tatbikat üzerine G.Kore'de arabulucuk görüşmelerine başladı.

Kore Yarımadası'nda geçtiğimiz günlerde yaşanan çatışmalar ve bugün Güney Kore ile ABD'nin ortak askeri tatbikat üzerine Çin Devlet Konsey Üyesi Dai Bingguo başkanlığındaki Çin heyeti Seul'de temaslarda bulunuyor. Heyet, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak ile bir araya geldi. Görüşmede Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeler ve ikili ilişkilerin ele alındığı bildirildi.

GÜNEY KORE: ALTILI GÖRÜŞMELERİN ZAMANI DEĞİL

Bu arada, Güney Kore Başkanlık Sarayı'ndan yapılan açıklamada, altılı görüşmeler yapılmasının zamanı olmadığı bildirildi.

Güney Kore Başkanlık Ofisi Mavi Köşk sözcüsü Hong Sang-pyo, Güney Kore lider Lee Myung-bak ile Çin Devlet Konsey Üyesi Dai Bingguo görüşmesinden altılı görüşmeler tarafları ile forum yapılması konusunun gündeme geldiğini belirtti. Sabg-pyo, Güney Kore liderinin açık bir şekilde "bunu tartışmanın zamanı değildir" dediğini aktardı.

ÇİN, ALTILI GÖRÜŞMELER TARAFLARINI ACİL TOPLANMASINI ÖNERDİ

Çin, Kore yarımadasındaki gerginlikle ilgili konuları görüşmek üzere altılı görüşmeler taraflarının acil olarak Pekin'de toplanmasını önerdi.

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı ve Çin'in altılı görüşmelerdeki özel temsilcisi Wu Dawei, Kore yarımadasındaki gerginlikle ilgili altılı görüşmeler taraflarının (Kuzey ve Güney Kore, Japonya, ABD, Çin ve Rusya) acil olarak Aralık başında Pekin'de toplanmasını önerdi. Wu ayrıca bunun altılı görüşmelerin yeniden başladığı anlamına gelmeyeceğini de belirtti.

Altılı nükleer görüşmeler Kuzey Kore'nin nükleer programı çerçevesinde düzenleniyor.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler