YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin, Kaplan Yılı'na girdi
Çinliler, geleneksel ay takvimine göre Kaplan Yılı'na girdi.
Çin, Kaplan Yılı'na girdi
13 Şubat 2010 / 22:24 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 22:24

Başkent Pekin'de 7'den 77'ye herkes saatlerin 24.00'ü gösterdiği anda gökyüzünün havai fişeklerle ışıl ışıl aydınlatıldığı muhteşem kutlamayı izledi. İlk olarak her yıl olduğu gibi Pekin'deki tarihi Saat Kulesi'nde yeni yılın girdiğini gösteren çan çalındı. Bunun ardından bir anda gökyüzü havai fişeklerle renk cümbüşüne döndü.
 

Herkes bir yandan havai fişek atıp, çatapat patlatırken, bazıları da hatıra fotoğrafı çektirdi. Kutlamalara gelen Liu soyadlı küçük kız, herkesin yeni yılını kutlayıp iyi dileklerde bulundu.
 

Bu gece yerel saatle 24.00'te Boğa Yılı'nı bitirip Kaplan Yılı'na giren Çinliler hazırlıklarını günler öncesinden yaptı. Her yıl olduğu gibi evler temizlendi ve Bahar Bayramı olarak da adlandırılan Çin yeni yılına özgü simgeler ve maskotlar ev ve binalara asıldı. Akşamları da hemen her yer kâğıttan yapılmış kırmızı renkli fenerlerle aydınlatılıyor. Hediye olarak da kaplan simgesinin olduğu hediyeler seçildi.
 

Pekin'de halk, yılbaşı gecesi serbest olan ve kötü ruhları korkuttuğuna inanılan çatapat ve havai fişeklerden bol bol satın aldı. Çin Devlet televizyonu CCTV de her yıl olduğu gibi bayram özel gecesi programıyla izleyicileri eğlendirdi. Geleneklere göre bu akşam "birlik yemeği" denilen akşam yemeğinde aile fertleri bir araya geldi ve gece boyunca uyumayıp yeni yılı birlikte karşıladı.
 

Geleneksel yılbaşı dolayısıyla ülke çapında 7 gün resmi tatil yapılacak.
 

Bu arada, Tibet Takvimi'ne göre Tibetlilerin en önemli bayramı olan Demir Kaplan Yılı'nın ilk günü, Çin yeni yılıyla aynı günde kutlanacak. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler