YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin Dışişleri'nden yalanlama geldi
Çin Dışişleri'nden yalanlama geldi
18 Şubat 2013 11:33
Çin Dışişleri Bakanlığı, ''Kuzey Kore'nin bu yıl Çin'de nükleer deneme yapacağı veya bu ülkeden uzun menzilli füze fırlatacağı'' yönündeki iddiaları yalanladı.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, günlük olağan basın toplantısında kendisine ''Kuzey Kore'nin bu yıl Çin'de bir ya da iki nükleer deneme yapacağı veya bu ülkeden uzun menzilli füze fırlatacağı'' yönündeki iddiaların sorulması üzerine ''Çin'in bölgede istikrar ve barıştan yana olduğu'' açıklamasını yaptı.
 
''Bu iddiaların nereden ortaya çıktığına ilişkin bilgisi olmadığını'' söyleyen Hong, ''Kore yarımadasında ve Kuzeydoğu Asya'da istikrar ve barışın bölgedeki tüm tarafların menfaatine olduğunu'' savunarak, ''İlgili taraflara bu yönde çaba sarf etmeleri'' çağrısında bulundu.
 
Sözcü Hong, Kore yarımadasındaki durumu ''hassas ve karmaşık'' olarak nitelendirdi.
 
İlgili taraflara ''itidal'' çağrısında bulunan Hong Ley, ''Bölgede mevcut gergin durumu tetikleyecek her türlü beyan ve tavırdan da kaçınılması'' gerektiğini belirtti.
 
Kuzey Kore, geçen hafta üçüncü nükleer denemesini yapmış ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.
 
Denemenin ardından Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçı, Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçisini çağırarak, Pyongyang yönetimine ''Nükleersizleşme yönünde verdiği sözleri tutarak, bölgede durumu daha da gerginleştirecek söylem ve tavırlardan uzak durması'' çağrısı yapmıştı.
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler