YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin, bu ülkenin yüzde 5'ini satın aldı
Artan nüfusu nedeniyle gıda üretiminde sıkıntı yaşayan Çin, Ukrayna ile topraklarının yüzde 5’ini almak için anlaştı. Çin toprakları kullanmak için yılda 2.6 milyar dolar ödeyecek
Çin, bu ülkenin yüzde 5'ini satın aldı
25 Eylül 2013 / 11:15 Güncelleme: 25 Eylül 2013 / 15:12

Çin Ukrayna’nın topraklarının yüzde 5’ini satın almak için bir anlaşma imzaladı.

Ülkede gıdanın yetersiz oluşu nedeniyle Ukrayna’dan toprak satın alan Çin, bu toprakları tarım için kullanacak. 3 milyon hektarlık toprakların kullanımı için yılda 2.6 milyar dolar ödeneceği tahmin ediliyor.

Çinli kamu işletmesi ‘Xinjiang Production and Construction Corps’ ve Ukraynalı tarım firması ‘KSG Agro’ arasında imzalanan anlaşmaya göre Çinli şirket ilk etapta Ukrayna’da 100 bin hektar toprak satın alacak. Önümüzdeki yıllar içinde de bu rakam 3 milyon hektara ulaşacak. Topraklar Ukrayna’nın Dnyepropetrovszki bölgesinde bulunuyor.

Bölge zengin tahıl üretimiyle tanınıyor. Birkaç yıllık bir zaman dilimi içinde Çin şirketinin mülkiyetine geçecek olan toprak miktarı, Ukrayna’nın tarıma elverişli topraklarının yüzde 9’unu oluşturuyor.

Topraklar, Belçika, Ermenistan, Hollanda ve İsrail’in de içinde bulunduğu 50 ülkenin yüzölçümünden büyük. Anlaşma ayrıca Çin’in Avrupa’da satın aldığı en büyük toprak olma özelliğini de taşıyor. 50 yıllık plan kapsamında tarım yapılmasının yanısıra bölgede domuz yetiştirilecek. Öte yandan ABD’nin Ukrayna’nın satılan toplam yüzde 36 oranındaki topraklarının yüzde 66’sına sahip olduğu biliniyor.

Der Spiegel dergisi geçtiğimiz aylarda, az gelişmiş ülkelerdeki tarım topraklarının ABD, İngiltere ve İsveç gibi ülkeler tarafından satın alınarak sömürgecilik yapıldığını yazmıştı. Liberya’nın ekilebilir topraklarının yüzde 100’ü yabancılara satılmış durumda. Yabancılara en çok satılan toprak listesinde birinci sırayı alan Liberya’yı, Gabon ve Filipinler takip ediyor. Türkiye’nin de Sudan’da 5 milyon dönüm araziyi 99 yıl için kiraladığı ortaya çıkmıştı.

ulke-001.jpeg

 

Türkiye’nin Sudan’da tarım arazisi var

Türkiye bu yıl şubatta Sudan’da İstanbul büyüklüğündeki 5 milyon dönümlük tarım arazisi kiraladı. Sudan’da Beyaz Nil Nehri kenarında 99 yıllığına kiralanan arazide Türkiye’nin ithal ettiği pamuk ve ananas, mango, avakado gibi tropikal meyveler ile yağlı tohumların yetiştirilmesi amaçlanıyor.

TİGEM aracılığıyla Sudan’ın Abugota bölgesinde tarımsal işletme kuracak olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Omdurman, Rahat ve Medani bölgelerinde ise özel sektör eliyle işletme kurulmasını sağlaması bekleniyor.

Buna göre isteyen, topraklar Türkiye’de gibi kira bedeli ödeyerek istediği ürünü yetiştirebilecek. Sudan Nil kenarındaki topraklarının verimliliğiyle biliniyor.

 

MİLLİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler