YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin baskısı devam ediyor
Çin baskısı devam ediyor
14 Eylül 2014 09:09
Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde ''bölücülük'' suçlamasıyla tutuklanan Uygur akademisyen İlham Tohti, bu hafta hakim karşısına çıkacak.

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ''bölücülük'' suçlamasıyla tutuklu bulunan Uygur akademisyen İlham Tohti'nin avukatı ve Çin insan hakları uzmanı Liu Şiaoyuen, müvekkilinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'deki bir mahkemede 17 Eylül'de hakim karşısına çıkacağını söyledi.

Tohti, ''bölücü fikirler yaymak, bölücü faaliyetler içinde bulunmak ve etnik düşmanlığı körüklemek" gibi suçları itham ediliyor. Tohti, ocak ayında başkent Pekin'deki evinden emniyet güçlerince götürülerek gözaltına alınmış, bilgisayarları, cep telefonları ve bazı akademik çalışmalarına el konulmuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Çinli araştırmacısı Maya Vang, cuma günü Twitter hesabından Tohti'nin suçlu bulunması durumunda 15 yıl ya da ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Tohti'nin insan hakları ve özgürlükleri kapsamında serbest bırakılması için Çin'e çağrıda bulunmuş ancak Pekin yönetimi, ABD'ye "Hatasını düzeltmeli ve Çin'in iç meseleleri ile alakalı herhangi bir şey yapmayı ve söylemeyi bırakmalı'' diye tepki göstermişti.

Pekin'deki Minzu Üniversitesi'nde etnik unsurlar üzerinde çalışan 45 yaşındaki Tohti, "muhalif tutumu nedeniyle" daha önce birkaç kez polis tarafından gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler