YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiçek'ten Çoba'ya  'Kıbrıs' ricası
Çiçek'ten Çoba'ya 'Kıbrıs' ricası
18 Şubat 2013 18:38
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefina Topalli Çoba'ya, ''Kosova canımızdan bir parça ama aynı ilgiyi Kıbrıs için gösterin'' dedi.

Çoba ile Meclis'te bir araya gelen Çiçek, Türkiye ve Arnavutluk'un  dost, kardeş ve birbiriyle yakın, tarihi geçmişi ve ilişkileri olan iki ülke olduğunu belirterek, karşılıklı ziyaretlerin ilişkiyi daha da artırdığını kaydetti.  

Balkanların istikrarsız ve zaman zaman sıkıntıların yaşandığı bir coğrafya olduğuna işaret eden Çiçek, böyle bir coğrafyada iki ülkenin yakın işbirliğinin barış ve istikrar açısından önemli olduğunu söyledi. Çiçek, ''Bizim açımızdan Balkan istikrarında Arnavutluk, kilit ülkedir. Türkiye ile Arnavutluk ilişkileri ne kadar gelişirse, ne kadar daha ileri noktalara götürülebilirse bu sadece iki ülke açısından değil, birlikte paylaştığımız coğrafyanın barışı, istikrarı ve refahı açısından da önemlidir'' dedi.

Çiçek, Çoba'nın ziyaretini ilişkilerin gelişmesi açısında önemli gördüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:

''Hükümetler düzeyinde zaten çok yakın işbirliği var, karşılıklı olarak. Bunu Parlamentolar düzeyinde de sürdürüyor olmamız önemlidir. Parlamentolar arasında hem ikili, hem de birlikte sorumluluk taşıdığımız uluslararası platformlarda iki ülke parlamenterlerinin işbirliği, diyaloğu ve birlikte çaba göstermesini de önemsiyoruz. İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek bakımından birçok da sebep var; bunların başında Türkiye ve Arnavutluk, birçok bölgesel ve dünya sorununa paralel bir noktadan bakıyor. Görüşlerimizde çok önemli yakınlık var. Bu fevkalade önemlidir. Türkiye olarak Arnavutluk'taki her olumlu gelişmeyi yakinen takip ediyoruz. Yapılmakta olan reformları izliyoruz. Türkiye olarak Arnavutluk'un, neticede balkan ülkelerinin Avrupa kurumlarıyla, Atlantik İttifakıyla işbirliğini, bütünleşmesini, bu sürecin başarıyla sonlanmasını arzu ediyoruz. Çünkü inanıyorum ki Balkan coğrafyası, barışın, istikrarın ve refahın geliştiği, kökleştiği, kurumsallaştığı bir coğrafya olmalı. Bu açıdan Kosova'daki gelişmeleri de bu çerçevede değerlendiriyoruz. Kosova'nın uluslararası camiada hak ettiği yeri alması ve psikolojik eşiğin aşılması noktasında çok yoğun çaba içindeyiz. Şu an Kosova'yı tanıyan ülke sayısı 98 oldu. İnşallah kısa sürede 100'ü aşmış olacak. Kazanmış olduğu statü, fevkalade önemlidir. Bunu daha ileri noktaya elbirliğiyle taşımanın çabası içinde olmalıyız.''

Sürecin başarıyla sonlanması bakımından Priştine-Belgrad diyalog sürecini de desteklediklerini anlatan Çiçek, ''Bu alanda birlikte yapacağımız ilave çabalara ihtiyaç varır. Türkiye olarak biz her vesileyle bunu destekliyoruz ve bu eşiğin kısa sürede aşılması noktasında ilgili ülkeler nezdinde teşebbüslerimizi sürdürüyoruz'' dedi.


-''Üçüncü ziyaretim...''-


Çoba da yaptığı konuşmada, Meclis Bakanlığı görevindeki Türkiye'ye üçüncü ziyaretini yaptığını hatırlatarak, karşılıklı ziyaretler sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 katına çıktığını kaydetti. Çoba, iki ülkenin, NATO ve diğer uluslararası kuruluşlarda işbirliğini mükemmel şekilde  sürdürdüğünü söyledi.  

Balkanların tarih boyunca zor dönemlerden geçtiğini, soykırım ve etnik temizlikle karşılaştığını anlatan Çoba, Kosova'nın bağımsızlığını kazandıktan sonra Balkanların ilk kez savaşlardan, soykırım ve etnik temizlikten arındığını belirtti.

Çoba, dün Kosova'nın bağımsızlığının 5. yıl dönümünü kutladıklarına işaret ederek, Kosova'nın tanınmasında yaptığı katkı ve yardımlardan dolayı Türkiye'ye müteşekkir olduklarını ifade etti. BM'nin üye sayısının yarısından fazlasının Kosova'nın bağımsızlığını tanıdığına dikkati çeken Çoba, ''Dün Kosova'daki resmi törenlere Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin yardımcısı da geldi. Böyleci Arap dünyası ve İslam ülkelerinden daha fazla tanıma gelebilir. Bu, Kosova'nın BM'deki yerini alana kadar sürecek. Balkan halkının bugün mükemmel şekilde yaşadığını söylemek doğru değil. Balkanlar üzerinden birçok uluslararası anlaşma yapılmış. Ama bunların hepsi yürürlüğe girmemiş, uygulanmamıştır. Bölgede yer alan bütün ülkelerin anlaşmalara sadık kalması ve yükümlülüklerini yerin getirmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Küresel krizin bölgede hissedildiğini, resesyona geçmediklerini belirten Çoba, Hükümet'in seçim sürecinin başlamasına rağmen birçok alanda reform yaptığını anlattı.


-''Orada çok büyük haksızlık yapılıyor''-


Çiçek, Çoba'nın sözlerine karşılık, ''Ekonomik krizleri öyle ya da böyle aşarız. Şu an Avrupa'nın bir çok ülkesinin yaşadığı sıkıntıları kısa süre evvel büyük ekonomik bunalım olarak yaşadık. Bugün memnuniyet verici olan Türkiye büyümesini sürdürüyor, ihracatını ve yatırımlarını artırıyor. Bu yönde bize düşen ne varsa dostlarımızla, sizlerle paylaşmaya hazırız'' dedi.  

Balkan ülkelerinin yaşananlardan gereken dersleri çıkarması gerektiğine dikkati çeken Çiçek, bölgede  barışın, istikrarın sürmesinin her ülkeye büyük sorumluluk yüklediğini kaydetti. Bütün enerji  ve dikkatlerini geleceği güçlü şekilde inşa etmeye yoğunlaştırmaları gerektiğini belirten Çiçek, her iki ülkenin de girmeye çalıştığı AB gibi oluşumların geçmiş yerine gelecek üzerine yoğunlaştığını kaydetti.

Çiçek, Kosova'nın kendileri için fevkalade önemli olduğuna işaret ederek, ''Kosova canımızdan bir parça ama aynı ilgiyi Kıbrıs için göstermenizi bekliyoruz. Çünkü orada çok büyük haksızlık yapılıyor. Çözümü değil, çözümsüzlüğü isteyenlere yönelik bir politika geliştiriliyor dünyada. Ümit ederiz orada bir seçim yapılıyor; yeni seçilen Rum kesimini temsil edecek kişi çözümden yana olur ve bu problem de biter'' dedi.  


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler