YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA'yı mahkemeye veriyorlar
CIA'yı mahkemeye veriyorlar
19 Temmuz 2011 17:29
Amerikan uçakları tarafından öldürülen Pakistanlıların yakınları, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nı (CIA) mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Pakistan medyasında yer alan haberlere göre, mağdurların avukatı Şehzat Ekber, davanın CIA'ın eski hukuk başdanışmanı John Rizzo aleyhine açılacağını söyledi.

Emekli CIA yetkilisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten avukat Ekber, Rizzo için uluslararası tutuklama kararı çıkartmaya çalıştıklarını bildirdi.

Ekber, başkent İslamabad'da yaptığı basın toplantısında, CIA'in baş hukuk danışmanı olarak Rizzo'nun görevlerinden birinin Pakistan'da, insansız uçaklarla hedef alınacak kişilerin listesini onaylamak olduğunu ileri sürdü.

CIA, uzaktan kumandalı insansız uçaklarını, genellikle Afganistan sınırına komşu aşiret bölgelerinde El Kaide ve Taliban militanlarına karşı kullanıyor, bu saldırılarda teröristlerin yanı sıra çok sayıda masum insan da hayatını kaybediyor.

Washington yönetimi, Pakistan'da gerçekleştirdiği saldırıları her zaman teyit etmiyor ancak uzmanlar yalnızca Amerikan ordusunun bu saldırıları gerçekleştirebilecek kapasitede olduğunu söylüyor. İslamabad yönetimi ise ısrarla topraklarında yapılan operasyonların bağımsızlık ve egemenliğini ihlal ettiğini belirtiyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler