YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA'den yeni yapılanma kararı
CIA'den yeni yapılanma kararı
07 Mart 2015 00:33
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), istihbarat açıklarını gidermek ve siber güvenlik gibi alanlara odaklanabilmek için kurum içinde büyük çaplı değişikliklere gidiyor.

CIA Başkanı John Brennan, kurum dışından uzmanların üç aylık incelemelerinin ardından kurum tarihindeki en büyük yeniden yapılandırmalarından birine başlanacağını duyurdu.  

Düzenlediği basın toplantısında, istihbarat açıklarının ele alınması için değişimin zorunlu olduğunu belirten Brennan, casusluk misyonlarında çoğu zaman işten sorumlu tek bir kişiyi bile belirlemede sorun yaşadıklarını söyledi. Brennan, “Daha fazla iç görü, daha fazla bilgi ve erişimin olmasını istediğim birçok alan var” dedi.

Ülkede uzun süredir, CIA’ın 11 Eylül saldırılarından bu yana daha çok teröristlerin yakalanması ve öldürülmesine odaklandığı, kurum içinde birçok ofis ve yöneticiyle aynı anda çalışılmasının karmaşa ve bürokrasiyi artırdığı, bunun da kurumun casusluk faaliyetleri ile istihbaratları analiz etme kapasitesini zayıflattığı eleştirileri yapılıyordu. Bu yönde tartışmalar, 2011 yılında Arap Baharı yaşanmaya başladığında CIA’nın bunu neden önceden öngöremediği yönünde ülkede yoğun tartışmaların hedefi olmuştu.

-Kuruma eklenecek yeni misyon merkezleri-

CIA, 1947 yılında kurulduğundan bu yana 4 ana direktörlüğe ayrılıyordu.

Yeniden yapılanma kapmasında, ajanlar için teknolojik aletleri geliştiren Bilim ve Teknoloji Direktörlüğü ile yönetim ve lojistik destekleri veren Destek Direktörlüğü yerlerinde kalacak.

Ancak, kaynaklardan gelen bilgileri harmanlayan ve değerlendiren İstihbarat Direktörlüğü’nün adı Analiz Direktörlüğü’ne dönüştürülecek.

Bunun yanında, kurumun ajanlarının yönlendirildiği ve operasyonların yürütüldüğü Ulusal Gizli Servis Direktörlüğü’nün adı da Operasyonlar Direktörlüğü olarak yenilenecek.

Kurum içindeki çalışma şekli ve birimler arası koordinasyon da bu yeni yapıya göre düzenlenecek. 

Siber teknolojiyi geliştirme ve siber güvenlik bağlamında bu direktörlüklere “Dijital Yenilik Direktörlüğü” de eklenecek.

Ayrıca, CIA içinde, spesifik konulara veya coğrafi bölgelere odaklanan “misyon merkezi” adlı 10 yeni birim kurulacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler