YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA yüzmilyonlarca dolar aktarıyor
Los Angeles Times: CIA, 11 Eylül'den beri Pakistan gizli servisine yüzmilyonlarca dolar aktardı.
CIA yüzmilyonlarca dolar aktarıyor
17 Kasım 2009 / 00:10 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 00:15

Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA), 11 Eylül saldırılarında bu yana Pakistan Gizli Servisi'ne yüzmilyonlarca dolar para aktardığı bildirildi.

Los Angeles Times gazetesinde adının gizli tutulmasını isteyen Amerikalı yetkililere dayandırılan ve dün yayımlanan haberde, CIA'nın Pakistan İstihbarat Servisi'ne (ISI), bu servisin yıllık bütçesinin 3'te 1'ine denk gelen miktarlarda paranın gönderildiği belirtildi.

CIA, bu konuda yorum yapmazken, haberde bu paranın gönderilmesine öncelikle 11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından onay verildiği, kendisinden sonra göreve gelen Barack Obama'nın bu paraların gönderilmesini onayladığı kaydedildi.

Haberde, Pakistan yönetimiyle çalışmış eski bir Amerikalı yetkilinin, ''Bu program dahilinde 600-700 kişi ölü ya da diri ele geçirildi. Bu iyi bir şeydi'' ifadesine yer verildi.

Los Angeles Times'a göre ISI, bu paraların bir kısmını yeni bir karargah inşa etmekte kullandı, oysa ABD eski binanın saldırı durumunda daha uyun olduğunu düşünüyordu.

Gazete, ayrıca Pakistanlı ajanların CIA tarafından Kuzey Karolina'da gizli bir yere eğitim amacıyla davet edildiklerini yazdı. Haberde ayrıca, Pakistan istihbaratının Taliban militanlarıyla bağlantılarından kuşkulanılması üzerine bu programın ABD yönetiminde tansiyonları arttırdığı da vurgulandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler