YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA, suikast için adam tutmuş!
CIA, suikast için adam tutmuş!
21 Ağustos 2009 11:18
CIA'nın, Irak'taki özel güvenlik şirketi Blackwater'la gizli sözleşme yaptığı iddia edildi

CIA’in, Irak’ta sayısız sivil katliamından sorumlu özel güvenlik şirketi Blackwater ile El Kaide liderlerine suikast için gizli bir sözleşme yaptığı ortaya çıktı


Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA), 2004 yılında, El Kaide’nin üst düzey komutanlarını öldürmek için, Irak’ta sivillere yönelik çok sayıda saldırıdan sorumlu tutulan güvenlik şirketi Blackwater’dan adam tuttuğu öne sürüldü. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın internet sitesinde dün ilk kez bu programdan bahseden bir rapor yayımlandı. Adı açıklanmayan eski ve yeni hükümet yetkililerine dayandırılarak hazırlanan raporda, CIA’in Blackwater şirketi ile resmi bir kontrat imzalamadığı, ancak üst düzey yöneticilerle kişisel anlaşmalar yapıldığı belirtildi. Haberde, Blackwater şirketinin yöneticilerinin, programın planlanması, eğitim ve denetleme süreçlerinde CIA’e  yardımcı olduğu da belirtildi.


MİLYONLARCA DOLAR HARCANDI


Gizli program kapsamında tutulan kişilerin aktif durumda olmadığı, uygulamanın yıllar önce sona erdirildiği belirtilse de programa milyonlarca dolar harcandığı öğrenildi. Dönemin CIA Başkanı George Tenet tarafından sonlandırılan programın, halefi Porter Goss tarafından yeniden başlatıldığı, ardından mevcut CIA Başkanı Leon Panetta’nın yeni haberdar olduğu programı nihayete erdirdiği, Kongre’nin konuyla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. Blackwater, aşırı güç kullanımı ve sivillerin öldürülmesi gibi birçok skandala karışmıştı.  (NYT)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler