YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA operasyonları askıya almıyor
CIA operasyonları askıya almıyor
15 Nisan 2011 07:54
CIA Pakistan'daki operayonlarına devam ecedek...

ABD merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), Pakistanlı yetkililerin ülkedeki CIA ajanlarının sayısını azaltma talebine olumsuz cevap verdiği bildirildi.

Adını gizli tutan CIA'nin bir yetkilisi, AFP'ye yaptığı açıklamada, teşkilatın, İslamabad'ın isteğine rağmen, Pakistan'daki teröre karşı yürütüğü operasyonlarını askıya almayacağını belirtti.

Yetkili açıklamasında, CIA'nin müdürü Leon Panetta'nın Washington'da Pakistanlı istihbarat yetkilileriyle görüşürken, esas sorumluluğunun Amerikan halkını terör saldırılarına karşı korumak olduğunu ve bu çerçevede yürütülen operasyonları durdurmayacağını açıkça ifade ettiğini söyledi.

Pakistan, ABD'den CIA ajanlarının sayısını azaltmasını ve Afganistan sınır hattındaki bölgelerde insansız uçaklarla yapılan saldırılara sınırlama getirilmesini talep etmişti.

Hükümet yetkilileri ayrıca, Pakistan'da bulunan 300'den fazla CIA görevlisi ile özel güvenlik şirketi çalışanlarının da ülkeden ayrılmasını istemişti.

ABD'nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden Pakistan ile arasındaki ilişkiler, CIA ajanı Raymond Davis'in Ocak ayında Lahor kentinde iki kişiyi öldürmesinin ardından kötüleşmişti.

Davis olayı ve Afganistan sınırında artan hava saldırıları nedeniyle Pakistan kamuoyunda ABD karşıtı tepkiler artmıştı. 17 Mart tarihinde yapılan bir hava saldırısı sırasında, aralarında sivilerin de bulunduğu 39 kişi hayatını kaybetmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler