YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA işkenceye pirim ödedi
CIA işkenceye pirim ödedi
12 Aralık 2014 19:45
ABD'yi sarsan CIA işkence raporunun ardından gelen skandallar bitmiyor. Rapora göre, CIA insanlık dışı uygulamaların mimarı iki psikoloğa 81 milyon dolar ödedi.

Hangi mahkuma nasıl işkence yapılacağı yönünde CIA’ya tavsiyelerde bulunan “uzmanlar”, tekniklerinin uygulandığı gün başına da bin 800 dolar aldı.

ABD Senatosu’nun yayımladığı ‘Tutuklama ve Sorgulama Yöntemleri’ raporunun ifşa ettiği CIA işkencelerinin yankıları sürerken, kurulan işkence mekanizmasının yeni ayrıntıları da ortaya çıkıyor. CIA’in El Kaide mensuplarına yapılacak etkili işkence programlarını hazırlayan kişilere bu “uzmanlıkları” için toplam 81 milyon dolar (yaklaşık 182 milyon TL) ödediği anlaşılıyor.

"Kişiye özel işkence"

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi tarafından yayımlanan ve 11 Eylül sonrası mahkumlara yapılan işkenceleri ortaya koyan raporda, “uzmanlıkları” için milyonlarca dolar ödeme yapılan kişiler arasında “Swigert” ve “Dunbar” kod adlarıyla bilinen James Elmer Mitchell ve Bruce Jessen adlı iki psikolog özellikle ön plana çıkıyor. Rapora göre, iki “uzman”, verdikleri “hizmet” kapsamında Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü’ne (CIA) hangi mahkuma nasıl işkence yapılacağına dair “programlar” hazırladı. Yine rapora göre CIA 2002 yılında “Swigert” ve “Dunbar”ı adı belirtilmeyen bir ülkeye göndererek aynı yılın Mart ayında Pakistan’da yakalanan Filistinli Ebu Zübeyde’nin sorgusunun “psikolojik boyutu” üzerine program hazırlattı.

Korkunç taktikler

“Swigert” ve “Dunbar”ın hazırladığı işkence yöntemleri arasında mahkumun dar bir yere kapatılması, mahkumun su altında tutularak havasız bırakılması (waterboarding), mahkumlara bebek bezi bağlanması ve sahte gömme gibi yöntemler de bulunuyor. Rapora göre, söz konusu iki uzmana ayrıca tekniklerini uyguladıkları gün başına bin 800 dolar ödeme yapıldı.

Sorguya servet

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times ise CIA’nin Avrupa ve Asya’da sorgu merkezi olarak kullandığı tutukevlerine 300 milyon dolar para harcandığını iddia etti. The Times gazetesi, CIA hakkındaki iddiaları sıraladığı haberinde, ’kara bölge’ olarak bilinen sorgu merkezlerinin bulunduğu iddia edilen ülkeleri ve tutsakların nakillerinde, topraklarında duraklamalarına izin verildiği öne sürülen ülkelerin haritasını yayımladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler