YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA eski Başkanı: "Kürtler'in dağlar dışında da dostları var"
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) eski Başkanı General David Petraeus, “Kürtler’in dağlar dışında da dostları olduğunu” söyledi.
CIA eski Başkanı: "Kürtler'in dağlar dışında da dostları var"
06 Ağustos 2015 / 00:45 Güncelleme: 06 Ağustos 2015 / 08:17

Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti Washington Temsilciliği, Irak Kürt bölgesinde hizmet veren Amerikalılar için bir onur etkinliği düzenledi.

General Jones, “Kürtler'in en iyi dostları olduğunu bildiklerini ifade ederek, 'İlk gün hissettiğimiz gibi şimdi de o dostluğu hissediyoruz' ifadesini kullanırken, Petraeus, “Şüphesiz Kürtler'in dağlar dışında da dostları vardır” dedi..

Rudaw'ın haberine göre, törene katılan ve bir dönem Irak'taki ABD Ordusu'nu komuta eden ABD eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı General David Petraeus, “Şüphesiz Kürtler'in dağlar dışında da dostları vardır” dedi.

Rûdaw'a onur etkinliği sırasında konuşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi üyesi Robn Chalingo da, Peşmerge Güçleri'nin Ortadoğu'daki en etkin güçlerden biri olduğunu düşündüklerini ifade etti. Irak Kürdistan Bölgesi'nde uçuşa yasak bölgenin oluşturulmasına katkısı olan General Jim Jones ise, ABD hava ve deniz kuvvetleri askerlerinin Kürtler'i hiç unutmadığını söyledi. General Jones, “Kürtler'in en iyi dostları olduğunu bildiklerini ifade ederek, 'İlk gün hissettiğimiz gibi şimdi de o dostluğu hissediyoruz' dedi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, IŞİD'e karşı savaşta askeri yardımların yanısıra havadan da Peşmerge Güçleri'ne destek veriyor.

Irak harekatında 101. Hava İndirme Tümen Komutanlığı görevinde bulunan Korgeneral Petraeus, Süleymaniye'de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD'nin bölge komutanıydı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler