YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA de Twitter‘a girdi, WikiLeaks anında yanıt verdi
Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Facebook ve Twitter’da hesap açtı.
CIA de Twitter‘a girdi, WikiLeaks anında yanıt verdi
07 Haziran 2014 / 23:14 Güncelleme: 07 Haziran 2014 / 23:14

Twitter’daki ilk mesajında, “Bunun attığımız ilk tweet olduğunu ne reddedebiliriz ne kabul edebiliriz” diyerek şimdiye dek yaptıkları birçok basın açıklaması ile dalga geçen istihbarat ajansı kısa sürede 200 bin’den fazla takipçi edindi.

CIA başkanı John Brennan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu yeni platformlara açılarak CIA'in halk ile daha yakın bir ilişi içine girme ve onlara teşkilatın görevi, tarihi ve diğer gelişmeler ile ilgili bilgi verme imkanını elde edecek” dedi. Hesaptan atılan ikinci tweet'te ise "Twitter'a hoşgeldin dilekleriniz için teşekkürler, sizinle gizli olmayan güzel bilgileri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz" denildi.

Wikileaks'ten jet yanıt

CIA'in bu tweeti'ne, WikiLeaks'ten anında cevap geldi. "Hakkınızda gizli belgileri paylaşmak için sabırsızlanıyoruz" tweetini atan WikiLeaks bir de internet adresi paylaştı.

Tweette paylaşılan adres CIA tarafından düzenlemesine yardım edildiği iddia edilen dünyadaki terör olaylarından bahseden bir sayfaya gidiyor.

Sosyal medyaya girişi olaylı oldu

Beklendiği üzere CIA’in sosyal medyaya adım atışı olaysız olmadı. Bir çok Twitter kullanıcısı Angela Merkel’in telefonunu dinlemekle suçlanan ajansı “Alman lideri Twitter’da da takip etmeye” davet ederken, bazı kullanıcılar da CIA’in 11 Eylül’den sonra kullanmaya başladığı iddia edilen yasadışı sorgu yöntemlerini eleştirdi.

Birkaç kişinin ise şifresini unuttukları eski email hesaplarına girebilmek için ajanstan yardım istediği görüldü.

Ajansın Twitter’da aslında başka biri tarafından kullanılan @CIA ismini alabilmek için sosyal medya sitesine özel bir başvuruda bulunduğu da belirtildi.

CIA’in Flicker ve Youtube hesapları da bulunuyor.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler