YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CIA: "Asıl tehlike IŞİD değil, Şii milisler"
CIA esk Direktörü Petraeus, Irak'ta asıl tehdidin IŞİD değil, IŞİD'e karşı sahaya sürülen Şii milisler olduğunu söyledi
CIA: "Asıl tehlike IŞİD değil, Şii milisler"
21 Mart 2015 / 22:58 Güncelleme: 21 Mart 2015 / 23:01

ABD'nin Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA)'in eski direktörü David Petraeus Irak'ta asıl tehdidin IŞİD grupları değil, IŞİD'e karşı sahaya sürülen Şii milis grupları olduğunu söyledi.

Petraeus açıklamalarında, "Irak'ın siyaset sahasında Lübnanlaşması ve harici bir gücün siyasette aktifleşmesi felaket olur. IŞİD ortadan kalktığında İran destekli milisler; siyaset arenasında Lübnan'daki Hizbullah gibi kilit noktada olacaklar." dedi.

"Irak'ta çok yanlış yaptım"

Irak işgali sırasında ABD ordusunda görev alan Petraeus Irak'ta yaptığı hataları da dile getirdi.
Petraeus, "Irak'ta çok yanlış yaptım. Bazı şeyleri daha farklı yapmalıydım." dedi. İran'la ilgili olaraksa "Bölgede ABD'nin açık yüreklilikle yaptığı tekliflere İran'ın verdiği karşılıklar, hiç de iç açıcı değil. İran bizim için Orta Doğu'daki en büyük sorun olmaya devam ediyor. Kasım Süleymani'nin sahadan yayılan görüntüleri buna kanıt" dedi.

Geçtiğimiz hafta Irak'a giden Petraeus Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bulunan Süleymaniye Amerikan Üniversitesi'nde her yıl düzenlenen Süleymaniye Forumu'na katıldı.

Üç yıl aradan sonra ilk defa Irak'a giden Petraeus bölgedeki basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Petraeus, bu sırada Irak için Şii milisleri IŞİD'den daha tehlikeli gördüğünü söyledi.

David Petraeus kimdir?

CIA'nın eski başkanı olan David Petraeus, Irak işgali sırasında görev alan ABD subayları arasında yer alıyordu. Türkiye'de "Çuvalcı General" olarak da bilinen Petraeus, 4 Temmuz 2003'te Süleymaniye'de bulunan karargâhtaki Türk askerlerini başlarına çuval geçirerek alıkoyan ABD askerlerinin başında bulunuyordu.

ABD sonrasında olaydan dolayı Türk makamlarından özür dilemişti.

 

Günah Çıkarma
 // GOKGOK
ABD son günlerde günah çıkarıyor buda işleyeceği yeni günahların habercisidir. Hedef noktasını değiştiriyorsa bir şeyler yolunda gitmiyordur. Burada apaçık İran a tehdit var. Yeni hedef İran oyun devam ediyor uyanın. ...
22 Mart 2015 Pazar 14:28
ibrahim çelikkol yorumu
 // hursit dilaver
tamamen haklısın. 1990larda çetin altan da yazmıştı. bunların amacı iran ve turkiye kapışması demişti. ve sonunda ne iranda, ne turkiyede kol kanat kalacak ve 50 yıl ikisi de geri gidip,batı rahat edecekti.duşunsenize. irak ve ıran savası 10 yıl surmuştu..sonunda kim yendi. hiiiç.ikisi de mahvoldu. bereket petol kurtardı. bizde o da yok. ayrıca fesat ve zındıka komiteleri ve paraleller var.bunlar bile bela olmaya yeter..iran bize tuzaktır. iran kendini petrolle kurtarır.ya biz....
22 Mart 2015 Pazar 11:17
Doğru var mı ki
 // Ahmet Kaçmaz
ABD Irak'ta yanlışlarını saymaya başladı.Zaten temel yanlıştı.Hangi doğru vardı ki.Yalan ve düzmece raporlarla bir ülkeyi yerle bir ettiniz.Sizin akibetiniz de böyle olur inşallah....
22 Mart 2015 Pazar 10:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler