YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den Suriye önergesi
CHP'den Suriye önergesi
12 Aralık 2011 13:28
CHP, Suriye ile ticari ilişkilerde meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi...

CHP, Suriye ile ticari ilişkilerde meydana gelen ekonomik kaybın belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi...

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM'ye sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'nin en uzun kara sınırına sahip komşusu olan Suriye'nin dış ticarette önemli bir paya sahip olduğu belirtildi.

Türkiye ile Suriye arasında geçmişte yaşanan gerilimlere karşın 2002 yılından itibaren atılan olumlu adımlarla yumuşama yaşandığı ve ilişkilerin ivme kazandığı ifade edilen gerekçede, ''İki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretleri, serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Anlaşması'nın imzalanması, vizelerin karşılıklı kaldırılması sayesinde Suriye ile ekonomik, kültürel ve sosyal alanda çok önemli mesafeler katedilmiştir'' denildi.

Gerekçede şu görüşlere yer verildi:

''Ancak 'Arap Baharı' olarak nitelendirilen ve birçok Arap ülkesi ile birlikte Suriye'yi de etkileyen olaylar neticesinde Temmuz ayından itibaren Suriye ile ticaretimiz yüzde 20 azalmış, transit ticaret tehlikeye girmiş, bavul ticareti durma noktasına gelmiştir. Çıkan olaylar öncesi Suriye'den Türkiye’ye günlük 60 bin kişi girerken, bu rakam 3 bin kişiye inmiştir.'' (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler