YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cheney'nin, Gül, Erdoğan ve Büyükanıt'la görüşmesi
Cheney'nin, Gül, Erdoğan ve Büyükanıt'la görüşmesi
Cheney'nin, Gül, Erdoğan ve Büyükanıt'la görüşmesi
24 Mart 2008 / 06:58 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu turu kapsamında bugün Ankara'ya geliyor. Cheney'nin gündeminde PKK ile mücadele ve Afganistan olacak.

Cheney'nin, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'la görüşmesi bekleniyor.

Cheney'nin Ankara'dan Afganistan'daki Türk askerlerinin sayısını artırmasını istemesi bekleniyor. Konu son olarak ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretinde gündeme gelmişti.

Ancak Ankara bu talebe sıcak bakmıyor. Genelkurmay Başkanlığı, talep ilk kez dile getirildiğinde asker sayısının artırılmayacağını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan da bugün yaptığı açıklamada, Afganistan'a asker gönderme konusunda önümüzdeki günlerde bir karar vereceklerini söyledi.

Ziyaretin bir diğer gündem maddesi de Irak. Kuzey Irak'ta Kürdistan bölgesel yönetimi başkanı Mesud Barzani ile görüşen Cheney'nin Ankara ile hem Kuzey Irak-Ankara ilişkilerini hem de enerji projelerini konuşması bekleniyor.

Cheney, Ankara'da, PKK konusunda, ABD yönetiminin verdiği desteği de vurgulayacak. ABD Başkan Yardımcısı, PKK'nın, ortadan kaldırılması gereken bir terör örgütü olduğu görüşünü yineleyecek.

Türkiye ise ABD'nin iki numarasına Amerikalı generallerin "PKK ile uzlaşma yolu bulunmalı" açıklamalarını hatırlatacak, rahatsızlık en üst düzeyde iletilecek, PKK ile mücadeledeki işbirliğinin devamı istenecek.

Füze kalkanı da gündemde

Gündemdeki bir diğer konunun da, ABD'nin füze kalkanı projesi olması bekleniyor. Türkiye kendi füze sistemini satın almak ve füzelerin kontrolünü kendi elinde tutmak istiyor.

ABD ise Türkiye'nin istediği sistemin NATO ile ortak kullanılmasından yana. Ankara NATO ile işbirliğine de sıcak bakıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler