YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezayir'de rehine kurtarma skandalı: 7 ölü
Cezayir ordusunun İlizi kentinin Ayn Emnas bölgesindeki doğalgaz tesisinde silahlı grupların elinde bulunan rehineleri kurtarmak amacıyla düzenlediği operasyonda, 7'si rehine 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Cezayir'de rehine kurtarma skandalı: 7 ölü
19 Ocak 2013 / 16:44 Güncelleme: 19 Ocak 2013 / 16:47

 

Cezayir Resmi Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, Cezayir ordusunun rehineleri kurtarmak için düzenlediği operasyonda, 7 rehine ve 11 militanın öldürüldüğü belirtildi. 
 
Cezayir güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, özel harekat timlerinin bölgeye yaklaştığını hisseden militanların rehineleri infaz ettiği öne sürüldü. 
 
Rehineleri elinde bulunduran silahlı militanlar saldırıdan önce yaptıkları açıklamada, herhangi bir müdahalede tesisi patlatarak İngiliz, Norveç, Amerikan ve Çin asıllı rehineleri infaz etme tehdidinde bulunmuştu. Konuyla ilgili Cezayir ordusundan ise henüz bir açıklama gelmedi.
 
Rehineleri alıkoyan ''Kanla İmza Atanlar Tugayı'', Cezayir ordusunun daha önce tesise düzenlediği rehine kurtarma operasyonunda 34 rehine ve 15 örgüt üyesinin öldüğünü, ellerinde ise sadece 7 rehinenin kaldığını iddia etmişti.
 
Cezayir'in İlizi kentinin Ayn Emnas bölgesindeki doğalgaz tesislerine gerçekleştirilen saldırıyı, Mağrib El Kaide Örgütü'nden ayrılan ''Kanla İmza Atanlar Tugayı'' üstlenmişti. 
 
''Kanla İmza Atanlar Tugayı''nın liderliğini, Cezayir asıllı Muhtar Bin Muhtar yapıyor. Örgüt, Fransa'nın Mali'ye yönelik askeri müdahalesini durdurmasını talep ediyor. 
 
 
AA
 
Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler