YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çernobil kabusu geri döndü
Çernobil kabusu geri döndü
29 Nisan 2015 02:38
Ukrayna'daki Çernobil ormanlarında çıkan yangının, Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerlediği aktarıldı.

Ukrayna'daki Çernobil ormanlarında çıkan yangının, Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerlediği aktarıldı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, 400 hektarlık Çernobil ormanlarında alanında etkili olan yangının, güçlü rüzgarın etkisiyle Çernobil Nükleer Santraline 20 kilometre uzaklıktaki ormana sıçrama tehlikesinin bulunduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Avakov, Başbakan Arseniy Yatsenyuk'un yangının çıktığı yere yakın mesafede bulunan bölgeye giderek acil durum komisyonunu topladığını söyledi.

Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, yangının ateş yakılması sonucu çıkmış olabileceği kaydedildi.

Açıklamada, 35 itfaiye aracının yangını söndürmek için bölgede olduğu, silahlı kuvvetlerin de yardıma çağrılabileceği belirtildi.

Santralde radyasyon değişimi sözkonusu değil

Bu arada, Çernobil Nükleer Santraline doğru ilerleyen yangının santralde radyasyon değişimine yol açmadığı bildirildi.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, orman yangının çıktığı bölgede bulunan Çernobil Nükleer Santralinde radyasyon değişimi yaşanmadığını ve durumun normal olduğunu açıkladı.

Çernobil Ormanındaki yangının, 1992 yılından bu yana çıkan en büyük yangın olduğunu belirten Yatsenyuk, yangının söndürülmesi için 35 itfaiye aracı, 3 itfaiye uçağı ile 1 helikopterin çalıştığını söyledi.

 Acil Durumlar Kurumu Başkan Vekili Zoryan Şkiryak da itfaiye ekiplerinin yangının nükleer santralinin bulunduğu bölgeye sıçramasını engellediğini, santral için herhangi bir tehlikenin bulunmadığını kaydetti.

 Çernobil Nükleer Santralinde, 26 Nisan 1986'da insanlık tarihindeki en büyük nükleer kazalarından biri meydana geldi. Santralin 4. bloğunda meydana gelen kaza, santral çalışanlarını ve çevreyi büyük ölçüde etkiledi.

Kazanın ardından santralin diğer bloklarının da faaliyetleri durduruldu ve radyasyon sızmaması için 4. bloğun üzeri iç güvenlik örtüsüyle örtüldü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler