YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus'ta son durum nedir? son dakika haberleri Ağustos 2016
Cerablus'ta son durum nedir? son dakika haberleri Ağustos 2016
25 Ağustos 2016 14:56
Cerablus'ta iki gündür olağan dışı olaylar oluyor. Cerablus, dün Suriyeli muhaliflerin eline geçti. Türkiye operasyona destek verdi. Cerablus'ta son durum nedir? Cerablus'tan son dakika haberleri neler? Cerablus'tan gelen haberleri aktarıyoruz.

Türkiye için kritik noktalardan Cerablus, bir süredir IŞİD'in elindeydi. Cerablus'tan Türkiye'ye sürekli saldırılar oluyordu. Bu nedenller ve  bazı stratejik nedenlerle Cerablus'a dün Türk askeri önce havadan ardından ise karadan giriş yaptı. Cerablus'ta bu saatten itibaren sıcak saatler yaşandı. Şimdi Cerablus'ta son durum nedir? Crablus'tan son dakika haberleri nelerdir? 

Cerablus'ta neler yaşanıyor? 

Son dakika haberlerine göre suriye sınırının sıfır noktasında konuşlu tanklar ve iş makineleri, sabah saatlerinde Cerablus'a doğru hareket etti. Ajanslar, birliklerin harekât öncesi yaptığı hazırlıkları görüntüledi. 

ÖSO birlikleri, Türkiye sınırına 30 metre mesafede dalgalanan IŞİD bayrağını indirdi. 

Karkamış ile Cerablus arasında zırhlı birlikler kontrollü patlama gerçekleştirdi. Birlikler, alanda tespit ettikleri mayın ve patlayıcıları imhayı ediyor. İşte Cerablus'dan gelen son dakika haberleri..

CEREBLUS'TA OPERASYON NASIL BAŞLADI?

Suriye'nin Keklice ve Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Harekatın adı Fırat Kalkanı olarak belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus ve Keklice bölgesinin terör örgütü IŞİD unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekat başlatıldı. Tanklar Suriye sınırından içeriye girdi. 

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatılan harekatın adı "Fırat Kalkanı" olarak belirlendi.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün sabah saatlerinde Suriye kuzeyine başlatılan harekatla hudut güvenliğinin sağlanması ve terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında koalisyon güçlerine destek verilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen harekata "Fırat Kalkanı" adı verildi.

TÜRK TANKLARI SINIRDAN İÇERİYE GİRDİ

Askeri kaynaklar tarafından başlatılan askeri harekatın amacının sınır güvenliğini sağlamak, IŞİD ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek vermek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğu belirtildi.

Askeri harekat kapsamında ilk olarak saat 04:00 sıralarında TOPÇU ve ÇNRA (çok namlulu roket atar) atışları başlatıldı, saat 04:05'de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makinaları geçitler açılmaya başlandı, saat 05:45'te TOPÇU ve ÇNRA atışları sona erdi.

Askeri kaynaklardan, Suriye'nin kuzeyine yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında tespit edilen 81 hedefe topçu ve çok namlulu roketatarla 294 atım yapıldığı, atışların devam ettiği, havada sürekli bulunan iki F-16'nın ise anlık tespit edilen hedefleri vurduğu bildirildi.

İSTİHKAM BİRLİKLERİ MAYINLARI TEMİZLEDİ

Suriye'nin Cerablus bölgesindeki terör örgütü IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırısı ile topçu ve CNR'lerin yoğun atışları esnasında, tampon bölgedeki mayın temizleme çalışmaları Karkamış'ın Kıvırcık bölgesinin karşısında tamamlandı.

Mayın temizleme çalışmaları başka bölgelere kaydırılırken, mayınların temizlendiği alanlara ise tanklar sevk edildi. Öte yandan mayınların temizlendiği bölgeye çekilen tanklar bölgeye konuşlandırıldı. 

Tanklar saat 11.00 sularında Suriye sınırını geçti. Cerablus'a doğru hareket eden tanklar IŞİD hedeflerini vuruyor. 

"12 HEDEFİN 12'Sİ DE VURULDU"

İlk hava harekatının ise saat 06:08'de başladı. saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı, belirlenen 12 hedefin 12'sinin de vurulduğu belirtildi. Hava harekatına Türk F-16'ları katıldı.

Askeri harekat nedeniyle Gaziantep Valiliği'nce bazı yerler, Özel Güvenlikli Bölge ilan edildi.

TSK SAVAŞ UÇAKLARI IŞİD HEDEFLERİNİ BOMBALIYOR

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları, Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesindeki terör örgütü IŞİD hedeflerini bombalamaya başladı.

Fırtına obüsleri ve çok namlulu roketatarlarla (ÇNR) gerçekleştirilen yoğun topçu atışının ardından savaş uçaklarıyla bölge bombalandı. Operasyonda, önceden belirlenen IŞİD hedefleri etkisiz hale getirildi.

TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

IŞİD ile aktif mücadele eden TSK'nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle iş birliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

Öte yandan Cerablustan atılan havan mermisinin Karkamış ilçe merkezindeki boş bir araziye düştüğü bildirildi.

CERABLUS NEREDE?

Cerablus, Suriye'nin Halep iline bağlı bir kenttir. Fırat'ın batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. 25.705 nüfuslu şehir, Türkiye-Suriye sınırında yer almaktadır.
Antik dönemdeki orijinal adının Djerabis olduğu düşünülen kent Karkamış antik kentinin hemen yanında yer almaktadır.

Fırat'tan dolayı her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrilidir. Çok sayıda sebze ve meyve yetişir.
Cerablus'un karşısında Gaziantep'e bağlı Karkamış beldesi yer alır.

cerablus-karakamis-sinir-kapisi.jpg

CERABLUS KİMİN ELİNDE?

Suriye'nin Cerablus kentine başlatılan operasyonun ardından, Cerablus'un kimin elinde olduğu merak edilmeye başlandı. Cerablus ya da orijinal adıyla Jarabulus, uzun zamandır IŞİD terör örgütünün elinde bulunmaktadır. 

Cerablus'â yönelik ilk hava harekatı saat 06:08'de başladı. Saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı, belirlenen 12 hedefin 12'sinin de vurulduğu belirtildi. Hava harekatına Türk F-16'ları katıldı. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

cerablus-orta-660x368.jpg

PYD’nin Cerablus acısı

Türkiye tarafından PKK’nın Suriye kolu olarak tanımlanan PYD’nin lideri Salih Müslim, bugün başlayan Cerablus operasyonuna tepki gösterdi. Müslim, üç dilde attığı tweet’te, “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi.

Haberturk TV'de Cerablus Operasyonunu değerlendiren Mete Yarar, "Kara harekatının safhaları var. Önce hedefler vurulur, kara harekatı için ortam oluşturulur, ardından kara harekatı böyle başlar. Hedefler işaretlenir, istihkam birlikleri mayın taraması yapar, ardından tanklar girer..Şu anda o yapılıyor. Yani kara harekatı unsurları şu an bölgede" dedi.

Mete Yarar, Cerablus'a çok yakın noktadaki Çobanbey bölgesinin de ele geçirildiğini açıkladı.

Yarar şöyle konuştu:

"Cerablus ile Çobanbey arasındaki hatta operasyon yoğunlaşabilir. Cerablus son hat mı? İlk hedef orası ama son olmayacak. Yani tek safhalı bir operasyon değil bu. Neden Cerablus? Sembolik önemi çok büyük. Hem sınıra çok yakın hem de emiryolu hattı orada. Türkiye için çok stratejik bir bölge.

Yani bir uç başı Cerablus. Konumu çok farklı oranın. İçeride IŞİD'in önemli silah deposu olabilir. Anti tank füzelerinin bulunduğu bölgeler imha edildikten sonra tamamen temizlenecek. Asıl sorun bu temizlenen alanın elde tutulması. Bu konu biraz soru işareti. Yani ele geçirilen bölgelerin elde tutulması önemli ve geniş bir coğrafya olduğu için de sorunlu. Biz orada Amerikalılar ne yapıyorsa onu yapıyoruz."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler