YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus nerede? Cerablus'un haritadaki yeri...
Cerablus nerede? Cerablus'un haritadaki yeri...
24 Ağustos 2016 09:59
Cerablus nerededir? Suriye'de olduğunu bildiğimiz Cerablus'un haritadaki yeri nerede? TSK Cerablus'a operasyon düzenledi. Cerablus'un nerede olduğu merak ediliyor. Sınıra oldukça yakın bölgede olan Cerablus'a dair merak edilenler haberimizde.

Cerablus kelimesi bugün en çok konuşulan ve aranan bir kelime olacak. Cerablus bir yer adıdır ve Suriye'dedir. Bugün TSK Cerablus'a harekat yaptığını belirtine kadar çoğumuz Cerablus'u merak etmiyorduk. Cerablus nerededir?

Sabah saatlerinde TSK'nın Cerablus'a hava hgarekatı başlattığı haberleri geldi. Bu haberin ardından Cerablus'un yeri merak edildi. Cerablus'un nerede olduğunu bilmeyen çok sayıda insan var. Bazıları da Cerablus'un sadece Suriye'de olduğunu biliyor fakat ayrıntılarını bilmiyor. Cerablus nerede? Cerablus'un haritadaki yeri...

Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'de IŞİD'e karşı asker'i harekata başladı ve Halep'e bağlı Cerablus'a bombardıman yapıldı. Peki Cerablus nerede?

Cerablus kelimesi bugün en çok konuşulan ve aranan bir kelime olacak. Cerablus bir yer adıdır ve Suriye'dedir. Bugün TSK Cerablus'a harekat yaptığını belirtine kadar çoğumuz Cerablus'u merak etmiyorduk. Cerablus nerededir?

CERABLUS NEREDE?

Cerablus, Suriye'nin Halep iline bağlı bir kenttir. Fırat'ın batı yakasında, Esad Gölü'nün kuzeyinde bulunan kentin rakımı 367 metredir. 25.705 nüfuslu şehir, Türkiye-Suriye sınırında yer almaktadır.
Antik dönemdeki orijinal adının Djerabis olduğu düşünülen kent Karkamış antik kentinin hemen yanında yer almaktadır.

Fırat'tan dolayı her tarafı sulak tarım arazileri ile çevrilidir. Çok sayıda sebze ve meyve yetişir.
Cerablus'un karşısında Gaziantep'e bağlı Karkamış beldesi yer alır.

cerablus-karakamis-sinir-kapisi.jpg

CERABLUS KİMİN ELİNDE?

Suriye'nin Cerablus kentine başlatılan operasyonun ardından, Cerablus'un kimin elinde olduğu merak edilmeye başlandı. Cerablus ya da orijinal adıyla Jarabulus, uzun zamandır IŞİD terör örgütünün elinde bulunmaktadır. 

Cerablus'â yönelik ilk hava harekatı saat 06:08'de başladı. Saat 06:08, saat 06:10 ve saat 06:30 hava harekatlarının yapıldığı, belirlenen 12 hedefin 12'sinin de vurulduğu belirtildi. Hava harekatına Türk F-16'ları katıldı. Askeri kaynaklar ayrıca şu an için kara harekatının başlamadığını ve geçit açma faaliyetleri devam ettiğini belirtti.

cerablus-orta-660x368.jpg

CERABLUS'UN TEMİZLENMESİ İÇİN TSK OPERASYONLARI DEVAM EDİYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekat başlatıldı.

Cerablus bölgesindeki DAEŞ unsurlarına misliyle mukabele kapsamında yoğun top atışları yapılıyor.
TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor.

DAEŞ ile aktif mücadele eden TSK'nın operasyonları, koalisyon güçlerinin bu terör örgütüne karşı yürüttüğü faaliyetlere önemli katkı sağlıyor.

Söz konusu harekat sayesinde yeni göç dalgalarının önlenmesi, bölgedeki sivil halka insani yardımların ulaştırılması ve bölgenin terörist unsurlardan arındırılması hedefleniyor.

Operasyonla, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve milletine saldıran, masum vatandaşları katleden terör örgütleriyle aktif şekilde mücadele edilmesi, bu konuda uluslararası toplum ve koalisyon güçleriyle iş birliği halinde çalışmaların sürdürülmesi amaçlanıyor.

DHA'nın akşam saat 18.33'te geçtiği haberde Carablus'tan atılan bir havan mermisinin daha Karkamış'a düştüğü belirtildi. Suriye’nin IŞİD denetimindeki Carablus kentinden atılan 1 havan mermisi daha Karkamış Belediyesi’nin bahçesine düştü. Polis vatandaşlardan can güvenliği için ilçeyi boşaltmalarını istedi. Atılan havan mermisinin ardından sınırda konuşlu birlikler Carablus’taki IŞİD hedeflerini ateş altına aldı. Belediye hoparlörlerinden vatandaşların evlerinden çıkmamaları yönündeki yapılan anonsların ardından polisler ise ilçe meydanına gelerek basın mensuplarının ve vatandaşlardan can güvenliği için ilçeyi boşaltmasını istedi. Aracı olmayanlar için ise Kaymakamlık önüne minibüsler getirtildi.

Cerablus operasyonunun adı

DAEŞ'i temizlemek için Cerablus'a başlatılan harekatın adı 'Fırat Kalkanı Operasyonu' olarak belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ unsurlarından temizlenmesi amacıyla harekat başlatıldı. Harekatın bir diğer amacında Türkiye'nin sınırında PYD/PKK unsurlarının koridor oluşturmasını, oldu bittiye getirmesini engellemek.

PYD’nin Cerablus acısı

Türkiye tarafından PKK’nın Suriye kolu olarak tanımlanan PYD’nin lideri Salih Müslim, bugün başlayan Cerablus operasyonuna tepki gösterdi. Müslim, üç dilde attığı tweet’te, “Türkiye Suriye batağında çok şey kaybedecektir” dedi.

Haberturk TV'de Cerablus Operasyonunu değerlendiren Mete Yarar, "Kara harekatının safhaları var. Önce hedefler vurulur, kara harekatı için ortam oluşturulur, ardından kara harekatı böyle başlar. Hedefler işaretlenir, istihkam birlikleri mayın taraması yapar, ardından tanklar girer..Şu anda o yapılıyor. Yani kara harekatı unsurları şu an bölgede" dedi.

Mete Yarar, Cerablus'a çok yakın noktadaki Çobanbey bölgesinin de ele geçirildiğini açıkladı.

Yarar şöyle konuştu:

"Cerablus ile Çobanbey arasındaki hatta operasyon yoğunlaşabilir. Cerablus son hat mı? İlk hedef orası ama son olmayacak. Yani tek safhalı bir operasyon değil bu. Neden Cerablus? Sembolik önemi çok büyük. Hem sınıra çok yakın hem de emiryolu hattı orada. Türkiye için çok stratejik bir bölge.

Yani bir uç başı Cerablus. Konumu çok farklı oranın. İçeride IŞİD'in önemli silah deposu olabilir. Anti tank füzelerinin bulunduğu bölgeler imha edildikten sonra tamamen temizlenecek. Asıl sorun bu temizlenen alanın elde tutulması. Bu konu biraz soru işareti. Yani ele geçirilen bölgelerin elde tutulması önemli ve geniş bir coğrafya olduğu için de sorunlu. Biz orada Amerikalılar ne yapıyorsa onu yapıyoruz."

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler