YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre'den "Humus' a yardım" umudu çıktı
Cenevre'den "Humus' a yardım" umudu çıktı
25 Ocak 2014 21:20
Suriyeli heyetlerle görüşen BM Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, gıda ve ilaç taşıyan yardım konvoyunun yarın eski Humus'a girmesine izin verilmesini ümit ettiğini söyledi.

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, Suriyeli muhalefet ve rejim heyetleriyle iki kez bir araya geldi. İsviçre'nin Cenevre kentindeki BM binasında tarafları ilk kez aynı odada yüz yüze görüştüren toplantıların sonunda İbrahimi, basına bilgi verdi.

"Çok fazla şey elde edemedik" diyen İbrahimi, iki heyetin de Cenevre'de kalmaya devam edeceğini ve görüşmelerin süreceğini söyledi.

İbrahimi, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmet el-Carba'nın toplantılara katılmadığını ifade ederek, muhalif heyette başmüzakereci olarak Hadi Bahra'nın bulunduğunu kaydetti.

Rejimi temsil eden heyette Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi'nin başmüzakereci olarak yer aldığını kaydeden İbrahimi, Suriye Başbakan Yardımcısı Velid Muallim'in de bugün binada bulunduğunu ve kendisinin de Muallim ile bir görüşme yaptığını söyledi. İbrahimi, görüşmelerin günler, belki haftalarca devam edeceğini kaydederek, "Her şey iyi giderse birlikte olacağız" dedi.

Humus'a yardım

İbrahimi, "Bugün öğleden sonra insani yardım konularıyla başladık. Humus'taki ve eski Humus'taki durumu ele aldık. Bu konu Şam'da BM ekibi ile Humus Valisi arasında görüşüldü. Vali yarın kendi güvenlik danışmanıyla görüşecek. Sonunda yarın gıda va tıbbi malzeme gibi malları taşıyan bir yardım konvoyunun eski Humus'a girmesine izin verilmesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

İbrahimi, yarın sabah görüşmelerde kaçırılan ve tutuklanan kişilerin en azından bir kısmının özgürlüklerine kavuşturulması konusunu ele alacaklarını dile getirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler