YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre'deki Suriye görüşmeleri devam ediyor
Cenevre'deki Suriye görüşmeleri devam ediyor
08 Mayıs 2015 23:55
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında Müslüman ve Hristiyan iki din adamından oluşan ilk muhalif heyetle bir araya geldi.

Görüşmeye katılan Şeyh Murşid el-Haznevi, de Mistura'nın çeşitli tarafların yer aldığı girişimin temsilcileri olarak kendilerini dinlediğini ve ona girişimin vizyonu hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Hristiyan bir din adamıyla beraber muhalefetten de Mistura'yla bir araya gelen ilk heyet olduklarını belirten Haznevi, rejimden eli kana bulaşmamış ve kabul gören kişilerin yer aldığı geçiş heyetinin vizyonunu içeren bir girişim sunduklarını kaydetti.

"Görüşme, iyi geçti ve 3 saat sürdü. Mistura bizi çok iyi dinledi, girişim ve vizyonu hakkında soru sordu" diyen Haznevi, herhangi bir belge imzalanmadığını ifade etti. 

Muhalif isimlerin görüşmelere katılmak üzere yavaş yavaş Cenevre'ye geldiği gözleniyor.

De Mistura, Suriye görüşmelerine rejim dışında 40'ın üzerinde Suriyeli grup ile yaklaşık 20 bölgesel ve uluslararası aktörün davet edildiğini ve bunlar arasında Suriye'ye komşu ülkeler, BM Güvenlik Konseyi üyeleri, siyasi ve askeri aktörler, Suriyeli kadınlar, kurban yakınları, siviller, diaspora temsilcileri ve dini liderler olduğunu ifade etmişti. 

Elçiler ve uzmanlar seviyesinde taraflarca ayrı ayrı yapılan Suriye görüşmelerinin 4-6 hafta sürmesi bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler