YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre'de Suriye için görüşülecek!
Cenevre'de Suriye için görüşülecek!
29 Nisan 2015 10:05
Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini: "İran, görüşmelerde pozitif rol oynayabilir"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'ın Suriye'de barış için yapılacak görüşmelerde olumlu rol oynayabileceğini söyledi.

Mogherini, New York'ta İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif ile İran'ın BM Büyükelçisi'nin konutunda gerçekleşen görüşme öncesinde gazetecilere, İran'ın nükleer programı konusunda Lozan'da varılan uzlaşının, "bu ülkenin bölgede farklı bir role sahip olmasının önünü açtığı" açıklamasını yaptı.

Federica Mogherini, ayrıca İran'ın, Suriye, Yemen ve Lübnan gibi bölgelerde etkisinin artmasından çekinen Arap ülkelerinin bu endişelerini çok iyi bildiğini, öte yandan Suriye'de barışın sağlanması için yapılan ve beşinci yılına giren görüşmelere, etki sahibi tüm tarafların dahil olması gerektiğini dile getirdi.

İran yönetimi, mayıs ayında Cenevre'de yapılacak BM liderliğindeki Suriye görüşmelerine, ön koşulsuz katılabileceğini bildirmişti.

İran, daha önce Suriye'de barış için yapılan görüşmelere katılmadı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler