YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre'de "Etik Defile"
Cenevre'de "Etik Defile"
13 Haziran 2014 09:05
Uluslararası Ticaret Merkezinin 50'nci kuruluş yıl dönümünde Dünya Ticaret Örgütünde defile düzenlend UTM İcra Direktörü Gonzalezi; türkiye'nin çok enerjik bir ekonomiye sahip olduğunu belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay: "Bu defile kadınları güçlendirmekle ilgili" - UTM İcra Direktörü Gonzalez: "Biz Filistin'de de kadınlara bu fırsatı sunmaya başlıyoruz. Ayrıca Myanmar'dan başlayarak Asya Kıtası'nda da var olacağız. Arzumuz ulaşabildiğimiz kadar fazla kadına ulaşabilmek. Türkiye, çok enerjik bir ekonomiye sahip. Birçok genç tasarımcı var. Gelecek sefer hiç şüphem yok Türkiye'de olacağız" 

Uluslararası Ticaret Merkezinin (UTM) 50'nci kuruluş yıl dönümünde Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) defile düzenlendi. İsviçre'nin Cenevre şehrindeki defilede, Burkino Fasolu kadın sanatçılar tarafından, pamuktan yapılmış, el dokuması kadın ve erkek kıyafetleri, modeller tarafından sunuldu. Defilede Haiti-İtalyan kökenli tasarımcı Stella Jean'ın, UTM işbirliği ile oluşturduğu koleksiyonu da sergilendi. UTM ilgilileri, Etik Moda Girişimi'nin, moda sektöründe adil ücret politikasını oluşturmak için 2009'da kurulduğunu ve bu amaçla 7 binden fazla Afrikalı ve Haitili sanatçı ile çalışıldığı bilgisini verdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ve Uluslararası Ticaret Merkezi İcra Direktörü Arancha Gonzalez, defile hakkında şunları söyledi: Pillay, "Bu defile kadınları güçlendirmekle ilgili. Başka bir deyişle kadınların ekonomik hakları hakkında. Çünkü biz her zaman söyleriz: Kadınlar güçlenirse toplumlar güçlenir. Bu akşam defile yapılıyor. Defileyi hazırlayanlar dünyanın farklı yerlerinden gelen kadınlar. Defile olmasına rağmen aslında bu, insan haklarını ifade etme şekli" dedi. Gonzalez ise defileyi "Etik defile" olarak isimlendirdiklerini belirterek "Çünkü, defile tamamen moda ile alakalı değil. Modanın dünyada birçok yoksul kadına fırsat vermesinden emin olmak hakkında" değerlendirmesini yaptı. "Etik defile" sayesinde kadınların da dünya ekonomisinin bir parçası olduğunu göstermeyi amaçladıklarını dile getiren Gonzalez, şunları söyledi: "Bu proje Kenya, Burkino Faso, Gana ve Haiti'de faaliyet halinde. Biz Filistin'de de kadınlara bu fırsatı sunmaya başlıyoruz. Ayrıca Myanmar'dan başlayarak Asya kıtasında da var olacağız. Arzumuz ulaşabildiğimiz kadar fazla kadına ulaşabilmek." Defilenin, Cenevre'den sonra sırasıyla New York, Milan ve Paris'te yapılacağını ifade eden Gonzalez, "İstanbul'da da ilerleyen yıllarda defile düzenleyeceğiz. Türkiye'nin dünyanın farklı noktalarında bulunan kadınlara gittikçe daha fazla yardım ettiğini gözlemliyoruz. Gelecek sefer söz veriyorum İstanbul'da olacağız" diye konuştu. Gonzalez "Türkiye, çok enerjik bir ekonomiye sahip. Birçok genç tasarımcı var. Gelecek sefer hiç şüphem yok Türkiye'de olacağız" dedi.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler