YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenazeye Papa ve Obama da katılacak
Cenazeye Papa ve Obama da katılacak
28 Eylül 2016 19:17
93yaşında hayatını kaybeden İsrail eski Cunhurbaşkanı Peres için düzenlenecek olan cenaze törenine dünya liderleri akın edecek. Törene Papa Francesco ve ABD Başkanı Obama'nın da katılacağı bildiriliyor.

Peres, 28 Eylül Çarşamba Sabahı, iki haftalık bir felç sonrası, 93 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz iki haftayı hastanede geçiren Peres’in durumu ölümünden önceki gece ciddiyetini artırdı.

Peres’in oğlu Chemi, “Bugün, sevgili babamız, İsrail Dokuzuncu Cumhurbaşkanı’na kederle veda ediyoruz. Babamızın mirası daima yarınlara bakmak olmuştur. Onun ailesinin bir parçası olmak bizim için büyük bir ayrıcalık, ancak bugün görüyorum ki acımızı bütün İsrail ve Dünya halkı da paylaşıyor” dedi.

Obama, Peres’i "İsrail’in Ruhu" olarak tanımlarken, cenazeye katılacağını da duyurdu. Papa Francis’in cenazeye katılımı da beklenirken, İsrail’deki kilise yetkililerinden bir açıklama gelmedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Bill ve Hillary Clinton ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de katılması beklenen siyasiler arasında.

Galler Prensi Charles da cenazeye katılacağını bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Mısır, Ürdün ve diğer Arap devletlerinden temsilcilerin de cenazeye katılımı bekliyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, Togo Cumhurbaşkanı Faure Gnassingbé, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Hollanda Kraliçesi Beatrix Başbakanı Mark Rutte cenazeye katılacak isimler arasında.

Cenazeye katılacak diğer dünya liderleri arasında, İsviçre Cumhurbaşkanı Johann Schneider-Ammann, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurtz, Portekiz Dışişleri Bakanı Augosto Santos Silva, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis ve Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite da var.

Peresin cenazesi, perşembe günü Kudüs Knesset’de toprağa verilecek.

ABBAS'TAN TAZİYE MESAJI 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, eski İsrail  Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in ailesine taziye mesajı yolladı.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan haberde, Devlet Başkanı  Abbas'ın, hayatını kaybeden eski İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ailesine taziye  mesajı ilettiği belirtildi.

Abbas, mesajında Peres'in ölümünden dolayı duyduğu üzüntüyü dile  getirerek, "Peres, eski Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Yasir Arafat ve  eski İsrail Başbakanı İzak Rabin ile cesurca yapılan barış çalışmalarının  ortağıydı. Aynı zamanda Oslo anlaşmasından bu yana bölgede daimi barışın tesisi  için çok çaba sarf etti." ifadelerini kullandı.

abbas israil piyonudur.
 // Ömer
abbas bir piyonunu cnn türk ve habertürk gibi kanallar neden methediyor? ...
28 Eylül 2016 Çarşamba 22:44
 // Ömer
Feto denilen siyonizm uşağının taziye mektubunuda beraberinde götürür herhalde. Nede olsa aynı noktaya uşşaklık ve hizmet etmektedirler....
28 Eylül 2016 21:21
Turnusol-cenâze
 // Rasim DUMAN
Şu anda Filistin Devlet Başkanlığı vâzifesini derûhte etmekte olan Mahmut ABBAS'ın, bu cenâze vesilesi ile kaleme aldığı tâziye mesajını okurken, "Filistin Dâvâsı"nın, aslında "kimlerin" elinde, ve niçin senelerdir yerlerde süründüğünü daha iyi anlıyoruz. Bizden de kimsenin bu cenâzeye iştirak etmesini tâsvip ve tâsdik edemem. Bırakın gitsin cehenneme, alçak mel'un !...
28 Eylül 2016 Çarşamba 20:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler