YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenaze değil sanki düğün
Bir Afrika ülkesi olan Gana'daki cenaze törenleri bizim düğünleri aratmıyor. Cenaze diyince aklımaza hüzün, gözyaşı, ağlama nöbetleri gelir ama Gana'daki cenaze töreninde tef eşliğinde göbek atmamak işten bile değil...
Cenaze değil sanki düğün
17 Aralık 2009 / 16:33 Güncelleme: 17 Aralık 2009 / 16:57

Afrika ülkesi Gana'da ilginç bir cenaze töreni yansıdı objektiflere. Gana'da halk kaybettiği insanları bir şölenle son yolculuğuna uğurluyor. Alışılmışın dışında cenaze töreninde yas yerine müzikli bir dans gösterisi var. Tabutu taşıyan görevliler orkestra eşliğinde yerel müzikle dans ediyor. Tabutla birlikte çeşitli figürler ortaya koyuyor. 
 

Gana'daki bu ilginç görüntüleri, Ege Bölgesi Sanayi Odası Eski Başkanı ve sanayici Tamer Taşkın, Gana gezisi sırasında çekti. Gana'da yaşayan Hristiyanlar ölülerini duruma göre bir hafta ya da bir ay bekletiyorlar. Bu süre zarfında hazırlanan posterlerle insanları cenaze törenlerine davet ediyorlar. Cumartesi ya da pazar günleri yapılan törenler, şölen havasında geçiyor. 
 

Cenaze sahipleri insanları eğlenceden ziyade para toplamak için davet ediyorlar. Ülkemizdeki düğünlerinde yapılan takı merasimlerine benzer para toplama faslı şölenin en önemli bölümünü oluşturuyor. Paranın miktarı ölen şahsın sağken yaptığı para yardımına göre ayarlanıyor. Ölünün sadece birinci derece yakınlarının beyaz giydiği şölende kadın erkek herkes siyah elbise giyiyor. Gana'da cenaze ile alakalı işlemler bölgede faaliyet gösteren şirketler tarafından yürütülüyor.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler