YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat-i İslami'den Hüseyin'e verilen ölüm cezasına tepki
Cemaat-i İslami'den Hüseyin'e verilen ölüm cezasına tepki
11 Ağustos 2016 13:14
Cemaat-i İslami Genel Sekreter vekili Rahman: "Hüseyin'in, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki yargılanma süreci şeffaf, adil ve bağımsız olmaktan uzak" - "Mahkemenin bu kararları kin ve intikam güden kararlardır"

Bangladeş'de Cemaat-i İslami'nin Genel Sekreter vekili Muhammed Şafikur Rahman, dün başkent Dakka'daki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından idama mahkum edilen eski milletvekili Sakhavat Hüseyin'in şeffaf, adil ve bağımsız bir biçimde yargılanmadığını söyledi. 

Cemaat-i İslami'nin Eylül 2011'den bu yana Genel Sekreter vekilliğini yürüten ve 2012-2013 arasında 1 yıl hapis yatan Rahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 yıl önce parti içi disiplin kararıyla Cemaat-i İslami ile ilişkisi kesilen Hüseyin'e verilen ölüm cezasını kınadığını bildirdi.

"Hüseyin'in, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki yargılanma süreci şeffaf, adil ve bağımsız olmaktan uzak." ifadesini kullanan Rahman, söz konusu mahkemenin uluslararası bir güvenilirliğinin olmadığını kaydetti. 

Rahman, "Uluslararası toplumun tamamı endişelerini dile getirdi ve yargılama sürecini reddetti." dedi. 

Mahkemenin aldığı kararın adaletten ve uluslararası yargılama standartlarından çok uzak olduğunu dile getiren Rahman, mahkemenin, 6'sı gıyabında yargılanan diğer 7 kişiye de ömür boyu hapis cezası verdiğini anımsattı. 

Gerek idam gerekse ömür boyu hapis cezalarının adaletin tecellisinden çok siyasi kararlar olduğunu belirten Rahman, "Mahkemenin bu kararları, kin ve intikam güden kararlardır." diye konuştu.

Rahman, kendisi gibi tıp doktoru olan ve 2001-2006 yıllarında Bangladeş parlamentosunda milletvekilliği de yapan eşi ile Bangladeş hükümetinin Cemaat-i İslami'nin üst düzey üyelerine yönelik baskı politikası nedeniyle gizlenerek yaşamak zorunda kaldıklarını da sözlerine ekledi. 

Başkent Dakka'daki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, dün 70 kişinin tanık olarak dinlendiği yargılama sürecinin ardından Hüseyin'i idama mahkum etmişti. Dakka'da 2014'te tutuklanan Hüseyin'in avukatları, kararı temyiz edeceklerini açıklamıştı. 

Başbakan Şeyh Hasina tarafından bağımsızlık savaşı sırasında işlendiği iddia edilen suçların cezalandırılması için 2009'da kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, şimdiye kadar 22 kişi hakkında karar vermişti. Bunların büyük bir kısmı, ülkenin İslami değerleri savunan en büyük partisi Cemaat-i İslami liderlerinden oluşuyor. Mahkeme tarafından suçlu bulunan ve idam cezasına mahkum edilen ilk kişi, Cemaat-i İslami Partisi'nden Abdülkelam Azad olmuştu. Ülkeden ayrıldığı için gıyabında yargılanan Azad, Ocak 2013'te idam cezasına çarptırılmıştı. Cemaat-i İslami'nin 92 yaşındaki lideri Gulam Azzam'ın ölümünün ardından partinin liderliğini üstlenen Motiur Rahman Nizami de 10 Mayıs'ta asılmıştı. Nizami'nin idamı, uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 

Bazı muhalefet partileri ve uluslararası gözlemciler, Hasina hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinin adil yargılama standartlarına uymadığına ve siyasi kararlar aldığına dikkati çekiyor. 

Cemaat-i İslami Partisi de lider kadrosuna yönelik mahkeme kararlarının siyasi olduğuna işaret ederek, halkı Hasina hükümetinin "devlet terörüne" karşı çıkmaya çağırıyor. Parti yetkilileri, hükümetin muhalifleri bastırmak için kitlesel cinayetler, keyfi tutuklamalar, yargısız infaz ve işkence gibi suçlar işlediğini belirtiyor. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler