YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çek Cumhuriyeti'nin ismi artık resmen Çekya oldu
Çek Cumhuriyeti'nin ismi artık resmen Çekya oldu
03 Temmuz 2016 15:34
Bir süredir isminin değişeceği tartışılan Çek Cumhuriyeti'nin adı resmen değişti. Yeni adı ile Çekya olan ülke, BM ve diğer uluslararası kurumlara bu değişikliği bildirdi.

Çek Cumhuriyeti'nin adı artık resmen Çekya oldu. Prag yönetimi yürürlüğe giren resmi değişikliği ve ülkenin yeni adının İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince'deki versiyonlarını başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşlara bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Michaela Lagronova ülkenin yeni adına kullanım zorunluluğu getirilmeyeceğini ve ismin uluslararası toplantılarda hemen kullanılmayacağını açıkladı.

Çek Cumhuriyeti ismini değiştirme kararını geçtiğimiz Nisan ayında almıştı. Yasa taslağı onaylanırsa, ülkenin yeni ismi "Çekya" olacaktı, yasa tasarısı onaylandı ve ülkenin ismi resmi olarak değişti.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, ülkenin isminin yabancı dillerde daha kolay kullanılabilmesi için isim değişikliğine gitmek istediklerini açıkladı.

TARTIŞMA YARATMIŞTI

Daha önce isminin ne olacağını konusunda büyük tartışmalar yaşayan Çek Cumhuriyeti politikacılarının bir kısmı ismin 'Çekistan' olmasını savunuyorlardı. Taraflar 'Çekistan' ve 'Çekya' tartışmasının ardından uzlaşmaya varıp ülkenin adının 'Çekya' olmasına karar verdiler.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler