YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Casuslara sınır dışı kararı
Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, kararını ilan etti...
Casuslara sınır dışı kararı
09 Temmuz 2010 / 08:13 Güncelleme: 09 Temmuz 2010 / 08:25

ABD'de, Rusya Hükümeti hesabına casusluk suçlamasıyla mahkeme önüne çıkarılan 10 sanığın ABD'den sınır dışı edilmesine karar verildi.

Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, kararını ilan etti.

Sanıkların bir kaç saat içerisinde, Soğuk Savaş sonrasının en büyük casus takası çerçevesinde ABD'den gönderilmeleri bekleniyor.

ABD Adalet Bakanlığı da yaptığı açıklamada, New York'taki casusluk olayı çerçevesinde Rusya'nın da "Batılı istihbarat servisleriyle temas kurarak vatana ihanet etmekten" mahkum edilmiş olan 4 kişiyi "serbest bırakacağını" açıkladı.

Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, kararını ilan etti.Federal yargıç Kimba Wood, sanıkların suçlarını kabul etmelerinin ardından, kararını ilan etti.

MOSKOVA BATILI ÜLKELER İÇİN ÇALIŞAN 4 CASUSU AFFETTİ

ABD'de, Rusya hesabına casusluk suçlamasıyla mahkeme önüne çıkarılan 10 sanığın ABD'den sınır dışı edilmesine karar verilirken, Rusya da bazı Batılı ülkeler için casusluk yaptığı gerekçesiyle mahkum edilen 4 Rus vatandaşını affetti.

Soğuk Savaş sonrasının en büyük casus takası olarak değerlendirilen gelişmeler kapsamında Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in, ''Batılı istihbarat kurumlarıyla ilişkiye geçmeleri nedeniyle vatana ihanet etmekten hüküm giyen 4 Rus vatandaşı'' için af kararnamesi imzaladığı bildirildi.

Kremlin'in Rus haber kaynaklarında yer alan açıklamasında, imzalanan kararname doğrultusunda Rus vatandaşı olan Alexander Zaporozhsky, Gennady Vasilenko, Sergei Skripal ve Igor Sutyagin'in affedildiği kaydedildi.

Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da ABD'de tutuklanan 10 Rus vatandaşı ile Rusya'da daha önce hüküm giyen 4 Rus vatandaşının değişimi konusunda çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, sözkonusu takasın ABD-Rus ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yapıldığı da belirtildi.

ABD Başkanı Baracak Obama'nın casus takası süreciyle ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini belirten Beyaz Saray yetkilileri de Moskova'nın affettiği 4 kişiden bazılarının sağlık durumlarının çok kötü olduğunu belirterek, ''bu kişilerin serbest bırakılmadan önce suçlu olduklarını kabul eden bir yazıyı imzalamak zorunda kaldıklarını'' söyledi.

Rusya'daki 4 kişiyle Pazartesi gününden bu yana irtibat halinde olunduğunu belirten yetkililer, bu kişilere Rusya'dan aileleriyle ayrılabileceklerini de ilettiklerini kaydetti.

ABD'de yapılan mahkemede suçlarını kabul eden ve sınırdışı edilmeleri kararı verilen 10 kişinin Rusya'ya özel bir uçakla gönderilmesi bekleniyor.

Sözkonusu grupla birlikte çalıştığı iddia edilen 11'inci 'casus' ise Güney Kıbrıs'ta yakalandıktan sonra kefaletle serbest bırakılmış, ardından kayıplara karışmıştı.(A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler