YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Carter'dan İsrail'e sert eleştiri
Eski ABD Başkanı Carter'dan İsrail'e sert eleştiri: İsrail en ciddi insan hakları ihlallerinden birisini yapıyor.
Carter'dan İsrail'e sert eleştiri
19 Ekim 2010 / 18:06 Güncelleme: 19 Ekim 2010 / 18:17

ABD eski Başkanı Jimmy Carter, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın, dünyadaki en ciddi insan hakkı ihlallerinden biri olduğunu söyledi.

Carter, "Gazze'deki abluka dünya üzerindeki en ciddi insan hakkı ihlallerinden biridir ve tamamen kaldırılmalıdır" dedi.

Carter ve İrlanda eski Devlet Başkanı Mary Robinson'un da aralarında bulunduğu Akil Adamlar Grubu, Orta Doğu turu çerçevesinde geldikleri Şam'da çeşitli temaslarda bulundu.

Filistin ile İsrail arasındaki barışın tesisi sürecinde Filistinli gruplar arasında uzlaşma sağlanmasının çok önemli olduğunu belirten Carter, bölgede İsrail-Filistin barış görüşmelerinin başarılı sonuçlanacağı umudunun zayıf olduğunu söyledi.

Carter, Filistinli gruplar arasında uzlaşmanın sağlanması ve İsrail-Filistin barış girişimleri konusunda Arap dünyasının öneri ve yaklaşımlarının çok önemli olduğunu kaydetti.

İrlanda eski Devlet Başkanı Robinson ise, Gazze'ye yaptıkları ziyarette oradaki insanların çok ağır şartlarda ve eğitim, sağlık gibi imkanlardan mahrum bir şekilde yaşadıklarını gördüğünü söyledi.

Sabah saatlerinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Hamas'ın Şam'da yaşayan Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile çok yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirten Robinson, Meşal ile Filistinli gruplar arasındaki uzlaşma sürecini değerlendirdiklerini kaydetti.

Robinson, Filistin sorununun en kısa sürede çözülmesi gerektiğini ve insanların onyıllarca süren konuşmalardan yorulduğunu söyledi.

Orta Doğu sorununa, sorunun çözümünden daha fazla odaklanıldığını kaydeden Robinson, "İnsanlar bize ABD veya Orta Doğu dörtlüsünün sorunun çözümünden çok, anlaşmazlık sürecinin yönetimi ile ilgilendiğini söylüyorlar" diye konuştu. AA
 

yahudi altınların peşinde...
 // ibrahim çelikoğlu
Filistin diye bir devlet kalacağını sanmıyoruz.Hahudi'nin gayesi Aşağımesopotomya ve Yukarımezepotomyayı Dünya yıkılmadan
işgal etmektir.Bunlar kadar katı dinlerine bağlı az ırk bulunur.Bundan ötürüdürki;Birbirinden kopmazlar.Altın piyasası onların elindedir.Altın fiatlarının tepelere sıçradığı bu günlerde,nasıl katladı?İşgal yerine oturdukça Yahudi gelip oraya yerleşiyor.Dünya piyasası İsrale kayıyor.AB ve ABD'nin faka kıstığı günleri yaşıyo...
19 Ekim 2010 18:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler