YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı yayın aracı kundaklandı
Canlı yayın aracı kundaklandı
01 Mayıs 2010 21:22
Atina'da 1 Mayıs'ta olaylar çıktı, eski Meclis Başkanı tartaklandı

Yunanistan'ın başkenti Atina'da kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nin (AB) yarın açıklaması beklenen ağır ekonomik tedbirlerine gösterilen tepkilerin gölgesinde kutlandı. İktidar karşıtı ve anarşist gruplar polisle çatıştı. Şimdiye kadar 26 kişi gözaltına alınırken, 14'ü tutuklandı.
  

Başkent Atina'da Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ile Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) birlikte 1 Mayıs'ı kutladı. Bu gösteriye binlerce kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda hükümetin yarın açıklanması beklenen ekonomik tedbirler protesto edildi. Konuşmacılar, daha önce benzeri görülmeyen tedbirleri insanlık dışı olarak yorumladı. Göstericiler, Yunan parlamentosu önünde yürüyerek yürüyüşünü tamamladı.
  

Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) ise Yunan Parlamentosu'nun da bulunduğu Sintagma Meyda'nında toplandı. Buradaki gösterilere de on binden fazla kişi katıldı. Göstericiler daha sonra Amerikan Büyükelçiliğine yürüdü. Her iki gösteri ve yürüyüş sırasında pankartlar taşındı. Hükümet, IMF ve AB sloganlarla protesto edildi.
 
 POLİSLE ANARŞİST GRUPLAR ARASINDA GERGİNLİK

  Yunan meclisi önünde polisle anarşist grupların oluşturduğu gençler arasında zaman zaman şiddete varan çatışmalar yaşandı. Göstericiler ellerinde sopa ve taşlarla polise saldırdı. Polise Molotof kokteylleri de atan göstericiler, polislerin yaralanmasına neden oldu. Polisler Molotof kokteyllerinin neden olduğu ateş topu içerisinde kaldı. Bir polis pantolonunun ateş alması sonucu bir süre koştuktan sonra yere yığıldı. Arkadaşlarının da yardımıyla ateş söndürülebildi.
 
 CANLI YAYIN ARACI KUNDAKLANDI

  Diğer yandan Yunan devlet televizyonu ERT'nin canlı yayın aracı ateşe verildi. Araç kullanılmaz hale gelirken, çalışanlardan zarar gören olmadı. Yine bir başka noktada anarşist grupları görüntüleyen bir kameraman feci şekilde dövülerek hastanelik edildi.
Bu arada polisle çatışan gruplar, Atina merkezindeki mağazalara da zarar verdi. Dükkanların vitrinleri kırıldı, bankaların ATM'leri de zarar gördü. Arabalara da zarar verildi.
  Atina'da ara sokaklarda yer yer polisle anarşist gruplar arasındaki gerginlikler devam ediyor. Polis göz yaşartıcı gazla gençlere karşılık verirken, anarşist gruplar ise çöp konteynırlarını ateşe verdi. Polise taş atmayı ise sürdürüyorlar. Akşam saatlerinde polisle anarşist gruplar arasındaki gerginliklerin artma olasılığı bulunuyor.
 
 PASOK MİLLETVEKİLİ VE ESKİ MECLİS BAŞKANI TARTAKLANDI
  Bu arada Atina merkezinde PASOK milletvekili ve eski parlamento başkanı Apostolos Kaklamanis, kızgın göstericilerin arasında kaldı. Hükümetin 13. ve 14. maaşın kesilmesi, emekli maaşlarında kesinti, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve vergi artışlarını protesto eden gruplar, öfkelerini PASOK kurmayından çıkartmak istedi. Kaklamanis'e su şişeleri ve değişik maddeler fırlatan grup, milletvekili tartakladı. Koşarak alandan uzaklaşmaya çalışan Kaklamanis, daha sonra bir ambulansa sığınarak öfkeli kalabalığın elinden kurtuldu.
  Selanik'te de olaylar çıktığı bildirildi. Göstericiler, mağazaların camlarını kırdı, banka ATM'leri ile arabalara zarar verdi. CHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler